Sociální dávky 2022 – co je nového a kolik dostanete od státu?

Podobně, jako skoro každý rok, i v roce 2022, dochází v oblasti státní sociální podpory, k celé řadě změn. Některé změny, proběhnou již od začátku roku (od 1. 1. 2022), další pak až v průběhu následujících měsíců.

V následujícím textu, se můžete podívat na souhrn toho nejdůležitějšího, co se mění v oblasti sociálních dávek v roce 2022.

Zvýšení příspěvku na bydlení v roce 2022 – nárok bude mít více domácností

Na konci minulého roku, započalo prudké zvyšování cen elektřiny a plynu. Náklady na bydlení, se tak velké většině českých domácností, dramaticky zvýšily. K tomu je současně i vysoká inflace (která je v prvních měsících roku 2022, ještě vyšší a překračuje 10%).

Od začátku roku 2022, dochází k zásadním změnám u příspěvku na bydlení a k jeho zvýšení. Nejprve se od 1. 1. 2022 zvyšují normativní náklady na bydlení. Následně, na konci ledna 2022, je schváleno i další, mimořádné zvýšení.

Současně se mění i podmínky – nově může být nárok na přídavky, i při bydlení v podnájmu (dříve byl u podnájmu nárok, případně jen na doplatek na bydlení).

Díky vysokému zvýšení normativních nákladů na bydlení (tabulkové hodnoty, od kterých se odvíjí posuzování nároku na příspěvek a jeho výše), by mělo mít nárok, na tuto sociální dávku, v roce 2022 více domácností. A současně by se měla zvýšit i vyplácená částka.

Pro další informace a výpočet se podívejte zde: Kalkulačka příspěvek na bydlení 2022 (výpočet a jaké jsou podmínky)

Zvýšení životního a existenčního minima od 1. 4. 2022

Kvůli vysoké inflaci (kdy se zdražuje v podstatě úplně vše), přistoupila vláda, ke zvýšení životního a existenčního minima. To se od 1. dubna 2022 zvyšuje o 10%.

U životního minima jednotlivce, je to zvýšení o 390 Kč na 4250 Kč. U existenčního minima jednotlivce, je to zvýšení o 250 Kč na 2740 Kč. Mění se i další částky, pro jednotlivé členy rodiny (osoby ve společné domácnosti).

Životní minimum, není přímo nějaká sociální dávka. Má ale velmi výrazný dopad, skoro pro všechny sociální dávky. Především u sociálních dávek, kde záleží na výši příjmu, hraje životní minimum poměrně zásadní roli.

Pokud je příjem nižší, než určitá hranice (která vychází z životního nebo existenčního minima), tak je následně nárok na příslušné sociální dávky.

Pro další informace a výpočet se podívejte zde: Kalkulačka: Výpočet, kolik je životní minimum v roce 2022

Přídavky na dítě 2022 – nárok bude mít více rodin

Přídavky na dítě, se zvýšily v polovině roku 2021. To se současně změnily i podmínky – nově je na dětské přídavky nárok, pokud průměrný čistý měsíční příjem v rodině, nepřekračuje 3,4 násobek životního minima.

Díky zvýšení životního a existenčního minima od dubna 2022, tak může mít na příspěvek na dítě, nárok více rodin. Výše možného příjmu v rodině (ve společné domácnosti), při kterém je ještě nárok na dětské přídavky, se od 1. 4. 2022 zvyšuje i o několik tisíc korun.

Pokud jste doposud na tuto sociální dávku neměli nárok, pak je možné, že na ni od dubna 2022, už nárok máte.

Pro další informace a výpočet se podívejte zde: Kalkulačka: Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2022 a jaké jsou podmínky?

Porodné 2022 – nárok bude mít více rodin

Podobně, jako má od dubna 2022, nárok na dětské přídavky více rodin, tak může mít více žen, kterým se narodí jejich první nebo druhé dítě, nárok na porodné.

Porodné, je jednorázový příspěvek (sociální dávka), na kterou může být nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. U prvního dítěte ženy, je to 13 000 Kč, u druhého dítěte je to 10 000 Kč.

Na porodné je nárok, pokud průměrný čistý měsíční příjem rodiny (otec + matka dítěte, popř. pouze příjem samotné matky), za poslední kalendářní čtvrtletí před porodem, nepřekračuje 2,7 násobek životního minima.

Díky zvýšení životního minima od 1. 4. 2022, bude mít v roce 2022, nárok na porodné více maminek, kterým se narodí jejich první nebo druhé dítě.

Pro další informace a výpočet se podívejte zde: Kalkulačka: Budu mít nárok na porodné v roce 2022?

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2022

Původně se zvažovalo, že by se společně se zvýšením životního minima (od 1. dubna 2022), zvýšil i rodičovský příspěvek.

Ten je vyplácen ženám (nebo i mužům), kteří pečují o nejmladší dítě v rodině, do jeho maximálně 4 roků (nebo do doby, než je vyplacen celý rodičovský příspěvek, nebo než se narodí další dítě).

Aktuálně je rodičovská ve výši 300 000 Kč na jedno dítě, nebo 450 000 Kč na dvojčata. Vzhledem k tomu, že je to často jediný příjem ženy samoživitelky, která pečuje o malé dítě, a vzhledem k tomu, jak vysoká je nyní inflace, je zvýšení této sociální dávky, více než na místě.

Jedním z návrhů, bylo zvýšení rodičovského příspěvku o 15%, tj. na cca 350 000 Kč na jedno dítě a cca 520 000 Kč na dvojčata. O zvýšení, ale zatím nebylo definitivně rozhodnuto. Je možné, že ke zvýšení dojde ještě v průběhu roku 2022, nebo následně od 1. 1. 2023.

Pro další informace a výpočet se podívejte zde: Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2022? O kolik a kdy se zvýší rodičovská?

Nový příspěvek na ubytování Ukrajinců – až 12 000 Kč měsíčně

V únoru 2022, začala válka na Ukrajině, která je spojena s velkou migrací. Milióny lidí utíkají před válkou, mimo jiné i do ČR.

Jednou z forem pomoci, pro osoby postižené válkou na Ukrajině, je podpora jejich ubytování v ČR. V dubnu 2022, byl zaveden nový příspěvek na ubytování (který zatím nespadá přímo pod sociální dávky).

Pokud někdo ubytuje alespoň jedno uprchlíka u Ukrajiny, po dobu alespoň 16 kalendářních dní v jednom měsíci, pak může dostat příspěvek na ubytování. Nárok je i při bydlení v nájmu nebo podnájmu. Nebo i v případě, že sami dostáváte přídavky na bydlení (na ty by neměl mít nový příspěvek za ubytování, žádný negativní vliv – příspěvek se nepočítá mezi příjmy).

Tento příspěvek za ubytování Ukrajinců, je ve výši 3000 Kč měsíčně za jednu osobu. Tedy maximálně 12 000 Kč měsíčně za 4 osoby.

Na nový příspěvek na ubytování, má být zatím nárok za období březen až červen 2022. Následně budete tento příspěvek buď prodloužen, nebo bude pomoc pro Ukrajince již řešena v rámci běžných sociálních dávek.

Pro další informace se podívejte zde: Nový solidární příspěvek – až 12 tisíc za ubytování Ukrajinců od dubna 2022

Další změny v oblasti státní sociální podpory v roce 2022

Výše uvedené změny, rozhodně nejsou kompletním výčtem všeho, co se u sociálních dávek v roce 2022 mění.

Například zvýšení životního minima, má vliv i na dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení), nebo na dávky pěstounské péče či na příspěvek na péči.

Vzhledem k velmi vysoké inflaci, se v roce 2022, zřejmě budou zvyšovat důchody hned 3x (poprvé od 1. 1. 2022, podruhé od června 2022 a zřejmě i potřetí na podzim 2022).

Kvůli vysoké inflaci a stále probíhající válce na Ukrajině, připravuje vláda celou řadu změn (nejenom) u sociálních dávek. Tyto změny, by měly začít platit postupně v průběhu roku (od července 2022 nebo následně od září 2022).

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.