Formulář: Dávky pěstounské péče – odměna pěstouna

Kolik je životní minimum v roce 2022?

V roce 2022 se životní minimum zvyšuje o 10%. S platností od 1. 4. 2022, došlo ke zvýšení životního minima jednotlivce na 4250 Kč. Existenční minimum pro jednotlivce se zvýšilo na 2740 Kč. Zvýšily se i jednotlivé částky pro členy rodiny.

Aktuální kalkulačku pro výpočet životního minima v roce 2022, najdete zde

Odměna pěstouna je jednou z dávek poskytovaných v rámci dávek pěstounské péče. Tyto dávky slouží především k úhradě potřeb svěřeného dítěte nebo jako odměna pěstouna. Odměna pěstouna je vyplácena osobě, která má svěřené jedno nebo více dětí do péče.

Výše odměny pěstouna se odvíjí od počtu dětí svěřených do péče. Pečuje-li pěstoun o jedno dítě, jeho odměna je 8000 Kč. Pokud pěstoun pečuje o dvě děti, náleží mu odměna 12 000 Kč. Pokud pečuje o tři nebo více dětí, nebo pokud pečuje alespoň o jedno dítě ve II až IV stupni závislosti, pak má nárok na odměnu ve výši 20 000 Kč.

Odměna se také zvyšuje o 4000 Kč za každé další dítě (více než 3 děti).

Formulář odměna pěstouna ke stažení v PDF

Formulář: Dávky pěstounské péče 2013 - odměna pěstouna

Formulář: Dávky pěstounské péče 2014 – odměna pěstouna

Formulář odměna pěstouna 2013 si můžete stáhnout z tohoto odkazu. Jedná se o aktuální verzi formuláře pro rok 2014 přímo ze stránek Ministerstva práce a sociálních věcí.

Poznámka: K otevření staženého souboru budete potřebovat prohlížeč Acrobat reader (doporučená je verze 7.0.8 nebo vyšší). Tento prohlížeč PDF dokumentů si můžete stáhnout přímo ze stránek výrobce Adobe Systems Inc. Prohlížeč PDF dokumentů je zdarma.

Formulář dávky pěstounské péče online

Žádost o odměnu pěstouna se podává prostřednictvím určeného formuláře. Formulář si můžete stáhnout přímo z webu Ministerstva práce a sociálních věcí zde. Na stránkách ministerstva si můžete formulář vyplnit online a následně vytisknout. Formuláře jsou také k dispozici na všech kontaktních pracovištích.

Co potřebujete k vyřízení odměny pěstouna

K žádosti o tuto sociální dávku se předkládají osobní doklad všech osob (občanský průkaz nebo rodný list u dětí mladších než 15 roků). Dále se předkládá rozhodnutí o svěření uvedeného dítěte (dětí) do péče. U zletilých dětí je pak nutné dokládat i jejich nezaopatřenost (potvrzení o studiu, nebo potvrzení o zdravotním stavu.

Užitečné odkazy – sociální dávky

Aktuální informace : Jaké jsou sociální dávky ?
Podívejte se na aktuálně platné informace, formuláře a kalkulačky:

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.