Kalkulačka porodné 2023 – kdo má nárok na porodné a kolik dostane?

Porodné, je sociální dávka, na kterou mají nárok ženy, při narození dítěte. Na porodné je nárok u prvního nebo druhého dítěte (které žena porodí). Na první dítě je možné dostat 13 000 Kč, na druhé dítě je to jenom 10 000 Kč.

Na porodné mají ale nárok pouze maminky, s velmi nízkými příjmy. Nárok vzniká pouze v případě, že průměrný měsíční příjem maminky (případně obou rodičů v rodině), nepřekračuje 2,7 násobek životního minima.

Plánuje se zvýšení porodného v roce 2023?

Porodné je trochu „zvláštní“ sociální dávka. Zatímco jiné sociální dávky (příspěvek na bydlení, přídavky na dítě nebo i rodičovský příspěvek), se celkem pravidelně zvyšují (nebo alespoň někdy), porodné se už delší dobu nemění.

Už skoro 10 roků, je to stále jen 13 000 Kč na první dítě a 10 000 Kč na druhé dítě.

Na porodné je navíc nárok, jen pokud je příjem do 2,7 násobku životního minima (pro přídavky na dítě je to 3,4 násobek, u příspěvku na bydlení se to počítá úplně jinak).

Vzhledem k aktuální inflaci to znamená, že samoživitelka dostane porodné pouze v případě, že má příjem jen lehce nad minimální mzdu (minimální mzda v roce 2023 je už 17 300 Kč, nárok na porodné u samoživitelky je při příjmu do 18 765 Kč). U obou rodičů je příjem také jen v případě, že oba mají hodně podprůměrné příjmy.

Ani v roce 2023, se ale neplánuje žádná změna. O zvýšení porodného se nemluví. Přitom 13 000 Kč už dnes rozhodně ani z části nepokryje náklady spojené s narozením dítěte. Alespoň základní výbava pro první dítě, už dnes vyjde minimálně na 50 tisíc korun, a často i mnohem více.

Jedinou změnou, je zvýšení životního minima od začátku roku (od 1. 1. 2023). Díky tomu se alespoň o něco málo zvýšil příjem, při kterém je ještě nárok na tuto sociální dávku.

Kalkulačka: Výpočet, kdo má nárok na porodné v roce 2023

Pro nárok na porodné, je podstatná výše příjmu. Posuzuje se průměrný čistý měsíční příjem, za předchozí kalendářní čtvrtletí (pokud se dítě narodí v červnu 2023, pak jsou to měsíce leden – březen 2023, pokud až v červenci 2023, pak je to duben – červen 2023, atd.)

Mezi příjmy se započítá jak čistá výplata ze zaměstnání, tak i případná mateřská, rodičovská či nemocenská, nebo podpora v nezaměstnanosti (a další příjmy, včetně příjmů z podnikání OSVČ)

Pokud má dítě v rodném listu uvedeno oba rodiče, počítá se příjem obou rodičů, i když spolu nemusí sdílet společnou domácnost.

Kalkulačka porodné 2023
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Kolik je porodné v roce 2023?

Porodné, se už velmi dlouhou dobu nezvyšovalo, stále je stejné:

  • Porodné na první dítě = 13 000 Kč
  • Porodné na druhé dítě = 10 000 Kč

Porodné na dvojčata, by tedy bylo 23 000 Kč (pokud by to bylo první a druhé dítě, které žena porodila).

Kdo má nárok na porodné v roce 2023?

Pro nárok na porodné, je podstatná výše průměrného čistého měsíčního příjmu (za poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte). A také aktuální životní minimum pro rodinu nebo pro samoživitelku.

Životní minimum, se od 1. 1. 2023 zvyšuje o 5,2% (za minulý rok se zvyšovalo dokonce 2x). Díky tomuto lednovému zvýšení, bude mít na porodné nárok o něco málo více maminek.

Nárok na porodné pro samoživitelku 2023:

  • Porodné pro samoživitelku, které se narodí první dítě = životní minimum pro maminku + narozené dítě je 6 950 Kč, na porodné je nárok při příjmu do 18 765 Kč měsíčně
  • Porodné pro samoživitelku, které se narodí druhé dítě (a první dítě bude mít do 6 roků) = životní minimum pro maminku + dvě děti do 6 roků je 9 430 Kč, na porodné je nárok při příjmu do 25 461 Kč měsíčně

Nárok na porodné pro rodinu 2023:

  • Porodné pro rodinu a první dítě = životní minimum pro oba rodiče + narozené dítě je 10 990 Kč, na porodné je nárok při příjmu do 29 673 Kč měsíčně
  • Porodné pro rodinu a druhé dítě (a první dítě bude mít do 6 roků) = životní minimum je 13 470 Kč, na porodné bude nárok při příjmu do 36 369 Kč

Kde a jak se vyřizuje porodné?

Porodné spadá mezi sociální dávky, které se vyřizují na Úřadu práce. Na rozdíl od jiných sociálních dávek (jako je rodičovský příspěvek, přídavky na dítě nebo přídavky na bydlení), se ale porodné nedá vyřídit jednoduše online.

Je nutné zajít buď osobně na Úřad práce, nebo si vyplnit klasický formulář (viz zde), a ten zaslat poštou, datovou schránkou nebo emailem s elektronickým podpisem.

Na vyřízení porodného, je lhůta 1 rok od narození dítěte.

Přídavky na dítě – zvýšení od 1. ledna 2023

Při narození dítě, může být kromě porodného (a standardní mateřské nebo rodičovské), nárok i na přídavky na dítě. Příspěvek na dítě se od začátku roku 2023, zvýšil o 200 Kč měsíčně.

Na příspěvek mají nárok všechny rodiny (nebo i samoživitelky), jejichž příjem je do 3,4 násobku životního minima. Příspěvek na dítě do 6 roků, je aktuálně 1330 Kč měsíčně (pro starší děti je to více).

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.