Od července 2024 se mění podmínky pro dohody DPP – do 10 500 Kč bez placení odvodů

Od 1. července 2024, se budou měnit podmínky pro dohodu DPP. Nad 10 500 Kč (nebo nad 17 500 Kč u více firem), se bude nově platit pojištění. MPSV ale nyní připravuje další změnu podmínek, která možná bude schválena už před začátkem letních prázdnin.
Od začátku letních prázdnin (od 1. července 2024), se mění podmínky pro dohody. Týká se to především dohody o provedení práce (DPP).

Podmínky jsou již schválené. Budou zavedeny dva limity, od kterých se bude platit pojištění (povinné odvody).

Schválené změny, jsou ale poměrně komplikované, a zaměstnavatelé proti nim protestují. Některé požadavky, které přináší změna zákona, jsou v praxi téměř neřešitelné.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, proto nyní začalo připravovat další změnu. Která možná bude schválena ještě před začátkem prázdnin. Takže by vše nakonec mohlo být i jinak, než co je nyní schváleno.

Jaké podmínky platí pro dohody DPP v roce 2024

V minulém roce, byla schválena velká novela zákoníku práce. Při práci na dohodu DPP a DPČ, platí několik novinek, které dohody posouvají směrem ke klasickému pracovnímu poměru.

Nově je nárok mimo jiné i na příplatek za práci v noci, o víkendu nebo ve svátek. Nebo nárok na náhradní volno, za práci mimo běžnou pracovní dobu.

U dohody je také nárok na volno, když potřebujete k lékaři, na svatbu nebo třeba odjet na dětský tábor. Od 1. 1. 2024 je u dohody nárok i na placenou dovolenou.

Sociální a zdravotní pojištění u dohody DPP v roce 2024

Podmínky pro placení povinných odvodů (sociální a zdravotní pojištění a daně) se ale v první polovině roku 2024 nemění (platí do 30. 6. 2024):

 • Do 10 000 Kč (včetně) se neplatí ani sociální a ani zdravotní pojištění
 • Do 10 000 Kč (včetně) se platí pouze daň 15%
 • Maximum je 300 hodin za rok (pro jednu firmu)
 • Dohod může být během roku více (u různých firem), může jich být více i souběžně, během jednoho měsíce
 • Nad 10 000 Kč se platí odvody = sociální pojištění (6,5%), nemocenské pojištění (0,6%), zdravotní pojištění (4,5% + může být i doplatek do minimálního pojištění) a daň (15%)

Kalkulačka: Výpočet čisté mzdy (výplaty) pro dohodu DPP v roce 2024

V první polovině roku, zatím platí stejné podmínky, jako během několika posledních roků. Jedinou novinkou (která se týká i dohody DPP a DPČ) je nové nemocenské pojištění (0,6%).

Od 1. 1. 2024 se také zvýšila minimální mzda, takže i u dohody DPP je nárok na minimálně 112,50 Kč za hodinu.

Minimálně do konce června 2024, se z dohody DPP při příjmu do 10 000 Kč, platí jenom daň 15%. Sociální, zdravotní a nově i nemocenské pojištění, se platí až od 10 001 Kč hrubého měsíčně.

Jak se budou měnit podmínky pro dohody od začátku července 2024?

Jednou z mnoha změn, která byla schválena jako součást vládního konsolidačního balíčku, je i změna, která „dopadne“ na dohody:

Od 1. 7. 2024 budou zavedeny 2 limity

 • Příjem do 10 500 Kč hrubého měsíčně u jednoho zaměstnavatele
 • Příjem do 17 500 Kč hrubého měsíčně u více firem (více různých zaměstnavatelů)

Do toho limitu, se i nadále nebude platit pojištění (sociální a zdravotní) a bude se odvádět pouze daň 15%. Při překročení limitu (10 500 Kč nebo 17 500 Kč), už ale bude povinnost platit povinné odvody.

Nové podmínky pro dohody jsou velmi nepraktické

Celé je to ale dosti komplikované v tom, že zaměstnavatelé nemusí vědět, že „jejich dohodář“, pracuje na dohodu i někde jinde.

Další problém je i v tom, že u dohody nemusí být na začátku měsíce jasné, kolik bude celkový příjem. U dohody je sice nově povinný rozpis směn, ale jenom 3 dny předem.

A poměrně často je pointa práce na dohodu (platí zvláště pro DPP), právě nepravidelný režim práce („podle potřeby zaměstnavatele“).

MPSV připravuje další změnu podmínek pro dohody

Ministerstvo práce a sociálních věcí, tedy nyní ve spolupráci se zaměstnavateli, připravuje změnu již schválené změny.

Možná se to stihne schválit tak, aby nakonec začala platit až toto úplně nová verze. Jinak v tom bude opravdu pořádný zmatek.

Nový návrh, jak by to mohlo fungovat u dohody DPP (možná už od července 2024):

 • U jedné firma bude možná dohoda do 10 500 Kč měsíčně bez placení odvodů
 • U dalších firem bude možná dohoda do 4 000 Kč měsíčně bez placení odvodů nebo
 • U dalších firem bude možný příjem nad 4 000 Kč s placením sociálního a zdravotního pojištění
 • U všech firem se bude platit daň 15%

O tomto návrhu by se mělo jednat už na konci února. Jestli ale bude schválen, a jaká nakonec bude přesná podoba, zatím není zcela jisté.

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.