Formulář: Sociální dávky – porodné

Formuláře sociální dávky online 2024

Aktuální formuláře pro sociální dávky, můžete najít na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Všechny formuláře jsou zde

Některé sociální dávky je možné vyřídit online – klientská zóna Jenda.

Kdo má nárok na porodné v roce 2024?

Na porodné je nárok u prvního nebo druhého dítěte, pokud je v rodině průměrný příjem do 2,7 násobku životního minima.

Aktuální kalkulačku pro výpočet porodného v roce 2024, najdete zde

Nárok na porodné mají všichni ti, kterým se narodilo první dítě. Další podmínkou pro získání porodného je pak to, že příjmy rodiny nesmí za rozhodné období přesáhnout 2,4 násobek životního minima.

V praxi to pak znamená, že porodné máte nárok, pokud příjem otce a matky dítěte nepřesáhnout za poslední čtvrtletí před porodem částku 18 504 Kč čistého měsíčně. Pokud o porodné žádá matka samoživitelka, pak její příjem 3 měsíce před porodem nesmí překročit 11 712 Kč.

Na porodné je nárok pouze při narození prvního dítěte. V roce 2014 má porodné tuto výši:

  • při narození 1 dítěte je porodné ve výši 13.000 Kč
  • při narození 2 a více dětí současně je porodné ve výši 19 500 Kč

Pokud vás zajímá, jestli máte nárok na porodné, můžete si sami spočítat životní minimum vaší rodiny v této kalkulačce: Kalkulačka životní minimum 2014. Pokud vaše příjmy jsou nižší než 2,4 násobek životního minima, vzniká vám nárok na porodné.

Formulář porodné ke stažení v PDF

Formulář: Sociální dávky - porodné 2013

Formulář: Sociální dávky – porodné 2014

Formulář porodné 2014 si můžete stáhnout z tohoto odkazu. Jedná se o aktuální verzi formuláře pro rok 2014 přímo ze stránek Ministerstva práce a sociálních věcí.

Poznámka: K otevření staženého souboru budete potřebovat prohlížeč Acrobat reader (doporučená je verze 7.0.8 nebo vyšší). Tento prohlížeč PDF dokumentů si můžete stáhnout přímo ze stránek výrobce Adobe Systems Inc. Prohlížeč PDF dokumentů je zdarma.

Formulář porodné online

Žádost o porodné se podává prostřednictvím určeného formuláře. Formulář si můžete stáhnout přímo z webu Ministerstva práce a sociálních věcí zde. Na stránkách ministerstva si můžete formulář vyplnit online a následně vytisknout. Formuláře jsou také k dispozici na všech kontaktních pracovištích.

Co potřebujete k vyřízení porodného

Tato sociální dávka se vyřizuje na úřadu práce. Žádost se předkládá na určeném formuláři (viz výše). K žádosti dále dokládáte svoje osobní doklady (občanský průkaz) a dále pak rodný list narozeného dítěte (dětí). K žádosti je pak ještě potřeba doložit vaše příjmy za rozhodné období (poslední kalendářní čtvrtletí před porodem).

Užitečné odkazy – sociální dávky

Aktuální informace var year = new Date();document.write(year.getFullYear());: Jaké jsou sociální dávky var year = new Date();document.write(year.getFullYear());?
Podívejte se na aktuálně platné informace, formuláře a kalkulačky:

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.