Formulář: Příspěvek na bydlení

Kolik je příspěvek na bydlení v roce 2022?

V roce došlo k mimořádnému zvýšení příspěvku na bydlení (kvůli zdražení elektřiny a plynu, se mimořádně zvyšovaly normativní náklady na bydlení).

Na příspěvek na bydlení, má v roce 2022, nárok podstatně více domácnosti, a může se zvýšit i vyplácená částka příspěvku. Došlo i ke změně podmínek – nárok je nově i v podnájmu, a další změny.

Aktuální kalkulačku pro výpočet přídavků na bydlení v roce 2022, najdete zde

Příspěvek na bydlení je sociální dávka určená pro ty, kdo na úhradu nákladů na bydlení vydají 30% a více (resp. 35% a více v Praze). Při posouzení nároku na příspěvek na bydlení se zohledňuje životní minimum všech osob ve společné domácnosti (okruh společně posuzovaných osob) a všechny oprávněné náklady na bydlení.

Pozor ale na to, že na příspěvek na bydlení má nárok pouze ten, kdo má v daném bytě nebo domě vedené trvalé bydliště. Pokud nemáte trvalé bydliště v bytě, kde bydlíte, není možné žádat o příspěvek na bydlení.

Výše příspěvku na bydlení se odvíjí od velikosti města, ve kterém bydlíte, a dále záleží na tom, jestli se jedná o pronájem, byt v osobním vlastnictví nebo družstevní byt. Pokud vás zajímá, jestli máte nárok na příspěvek na bydlení a kolik byste mohli od státu dostat, spočítejte si to sami v této kalkulačce: Kalkulačka příspěvek na bydlení 2014.

Formulář příspěvek na bydlení ke stažení v PDF

Formulář: Příspěvek na bydlení 2013

Formulář: Příspěvek na bydlení 2014

Formulář příspěvek na bydlení dítě 2014 si můžete stáhnout z tohoto odkazu. Jedná se o aktuální verzi formuláře pro rok 2014 přímo ze stránek Ministerstva práce a sociálních věcí.

Poznámka: K otevření staženého souboru budete potřebovat prohlížeč Acrobat reader (doporučená je verze 7.0.8 nebo vyšší). Tento prohlížeč PDF dokumentů si můžete stáhnout přímo ze stránek výrobce Adobe Systems Inc. Prohlížeč PDF dokumentů je zdarma.

Formulář dávky na bydlení online

Žádost o dávky na bydlení se podávají prostřednictvím určeného formuláře. Formulář si můžete stáhnout přímo z webu Ministerstva práce a sociálních věcí zde. Na stránkách ministerstva si můžete formulář vyplnit online a následně vytisknout. Formuláře jsou také k dispozici na všech kontaktních pracovištích.

Co potřebujete k vyřízení příspěvku na bydlení?

Žádost o přídavky na bydlení se předkládá na formuláři (viz výše). O přídavky můžete požádat na úřadu práce (v místě vašeho trvalého bydliště). K vyřízení žádosti budete potřebovat předložit nájemní smlouvu nebo jiný doklad (list vlastníka apod.). Dále pak osobní doklady a doložit náklady spojené s bydlením (nájemné, oprávněné náklady za energie jako plyn, uhlí, elektřina apod.) za poslední 3 měsíce. V neposlední řadě pak také dokládáte vaše příjmy za rozhodné období.

Užitečné odkazy – sociální dávky

Aktuální informace : Jaké jsou sociální dávky ?
Podívejte se na aktuálně platné informace, formuláře a kalkulačky:

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.