Formulář: Hmotná nouze – příspěvek na živobytí

Kolik je životní minimum v roce 2023?

V roce 2022 se životní minimum zvyšuje o 5,2%. S platností od 1. 1. 2023, došlo ke zvýšení životního minima jednotlivce na 4860 Kč. Existenční minimum pro jednotlivce se zvýšilo na 3130 Kč. Zvýšily se i jednotlivé částky pro členy rodiny.

Aktuální kalkulačku pro výpočet životního minima v roce 2023, najdete zde

Příspěvek na živobytí je základní sociální dávka hmotné nouze. Hmotná nouze je stav, kdy vaše příjmy nepřekračují životní minimum. (Jaké je vaše životní minimum? Spočítejte si to sami viz: kalkulačka životní minimum).

V případě že souhrn všech příjmů (jednotlivce nebo všech společně posuzovaných osob) je nižší než životní minimum, pak může vznikat nárok na doplatek do výše částky životního minima. Jako příjem se v tomto případě posuzují všechny příjmy včetně jiných sociálních dávek. Posuzuje se i celková majetková situace žadatele (například zda nevlastní nějaký majetek, který by bylo možné prodat a zvýšit tak příjem).

Formulář příspěvek na živobytí ke stažení v PDF

Formulář: Hmotná nouze 2013 - příspěvek na živobytí

Formulář: Hmotná nouze 2014 – příspěvek na živobytí

Formulář příspěvek na živobytí 2014 si můžete stáhnout z tohoto odkazu. Jedná se o aktuální verzi formuláře pro rok 2014 přímo ze stránek Ministerstva práce a sociálních věcí.

Poznámka: K otevření staženého souboru budete potřebovat prohlížeč Acrobat reader (doporučená je verze 7.0.8 nebo vyšší). Tento prohlížeč PDF dokumentů si můžete stáhnout přímo ze stránek výrobce Adobe Systems Inc. Prohlížeč PDF dokumentů je zdarma.

Formulář příspěvek na živobytí online

Žádost o příspěvek na živobytí se podává prostřednictvím určeného formuláře. Formulář si můžete stáhnout přímo z webu Ministerstva práce a sociálních věcí zde. Na stránkách ministerstva si můžete formulář vyplnit online a následně vytisknout. Formuláře jsou také k dispozici na všech kontaktních pracovištích.

Co potřebujete k vyřízení dávek hmotné nouze

Žádost o dávky hmotné nouze se podává na příslušném úřadu. Společně s žádostí se předkládají osobní doklady (občanský průkaz nebo rodný list u dětí do 15-ti roků). Dále je nutné doložit všechny příjmy za rozhodné období (zpravidla poslední 3 měsíce, v některých případech pak jen za poslední/aktuální měsíc).

Užitečné odkazy – sociální dávky

Aktuální informace : Jaké jsou sociální dávky ?
Podívejte se na aktuálně platné informace, formuláře a kalkulačky:

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.