Pojištění na auto 2024: Povinné ručení a havarijní pojištění – kalkulačka, cena, srovnání

To, že bez zaplaceného pojištění na auto, se nesmí na silnici, ví asi každý. I ten kdo auto běžně neřídí. Jaký je ale rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním? A kdy se vyplatí pořídit si i havarijko? Co je nového v oblasti povinného ručení od ledna 2024? A kolik stojí povinné ručení a havarijní pojištění v roce 2024?

Jaké škody kryje povinné ručené na auto a kolik stojí v roce 2024?

Povinné ručení, je povinné pojištění stanovené zákonem. Musí ho mít zaplacené každé auto (nebo i motorka či jiné motorové vozidlo), pokud chce jezdit o silnici. Za nezaplacené povinné ručení, je poměrně vysoká pokuta (až 40 000 Kč, nebo v případě nehody až 300 000 Kč).

Kdo nechce platit povinné ručení na auto, ten musí odevzdat značky. Je na to lhůta jenom 14 dní. Pak už může hrozit pokuta za nezaplacené pojištění.

Zaplacené pojištění se prokazuje zelenou kartou. Tu stačí mít jenom v mobilu (resp. v ČR stačí mít zelenou kartu jenom v mobilu, v zahraničí je potřeba klasika).

Povinné ručení, pokrývá škody, které vzniknou při dopravní nehodě. Z povinného ručení, se platí škody na ostatních autech, jejich nákladu nebo na okolním majetku. Jsou z něj placeny i léčebné výlohy a další odškodnění pro ostatní účastníky dopravní nehody.

Platí se ale jenom škody, které vzniknou ostatním. Na vlastní škody na autě nebo zdraví toho, kdo nehodu způsobil, se povinné ruční nevztahuje.

Cena povinného ručení, se odvíjí od výkonu auta (objem motoru). Roli hraje i stáří auta, model vozidla a značka, místo kde bydlí řidič (ten kdo sjednává pojištění) nebo jeho věk. Povinné ručení na auto, se dá teoreticky pořídit už za cca 1000 Kč, běžná cena je ale spíše okolo 2000 Kč.

Kalkulačka: Povinné ručení na auto 2024 – online srovnání

V následující kalkulačce si můžete spočítat, na kolik vyjde povinné ručení pro vaše auto (nebo jiné vozidlo) v roce 2024. Do srovnání jsou zahrnuty nabídky pojištění od 16 různých pojišťoven v ČR. Máte tedy možnost získat nejlevnější nabídku a ušetřit i nemalou částku.


Porovnáváme nabídky mnoha pojišťoven, seznam všech pojišťoven najdete zde.

Jaké škody kryje havarijní pojištění na auto a kdy se vyplatí?

Havarijní pojištění na auto není povinné. Ale v mnoha případech se vyplatí, když si ho zaplatíte. Má to smysl jak u úplně nového auta, tak i nějakého staršího vozidla.

Obecně platí, že havarijní pojištění má smysl u aut do 6 roků (u těch starších je to individuální, u dražších/luxusnějších aut, má havarijko smysl i nad 6 roků).

Z povinného ručení, se platí škody, které vzniknou na vašem autě, pokud budete tím, kdo způsobil dopravní nehodu (pokud ji způsobí někdo jiný, tak se škody platí jeho pojišťovna, z jeho povinného ručení).

Havarijní pojištění se může vztahovat i na další škody – mezi pojistná rizika může být zahrnuto i poškození přírodními vlivy (povodeň, záplava, zátopa, krupobití, apod.). Nebo krádež vozidla či jeho poškození v důsledku vandalství.

U havarijního pojištění se obvykle požaduje spoluúčast nejméně 5% – 10%. Což znamená, že část škody pojišťovna nezaplatí, a budete si to muset pokrýt sami z vlastních zdrojů.

Cena havarijního pojištění, má podstatně větší rozptyl, než u povinného ručení. Pro povinné pojištění, stanovuje minimální limity zákon. Havarijní pojištění, je ale čistě komerční produkt, a tak je to záležitostí každí pojišťovny, jakou si nastaví cenu, a co vše bude havarijko pokrývat.

I havarijní pojištění se dá pořídit už od cca 1000 Kč. To bude ale jen minimální pojištění (pokrývá spíše jen základní rizika). Běžná cena se pohybuje spíše okolo 2  – 3 tisíc korun. Cenový rozptyl u havarijního pojištění je ale velký.

I zde hraje velkou roli, o jaké se jedná auto (stáří, model, značka), jak dlouho jezdíte bez nehody, jakou jste ochotni akceptovat spoluúčast a jaká všechny rizika, chcete mít pojištěná.

Kalkulačka: Havarijní pojištění na auto 2024 – online srovnání

Pro výpočet ceny havarijního pojištěná na auto v roce 2024, můžete požít tuto online kalkulačku, která vám spočítá nejlevnější cenu havarijního pojištění, podle toho jaké parametry pojištění požadujete.

Povinné ručení v roce 2024 – co se mění?

Od poloviny prosince 2023, začíná platit velká změna zákona, která se týká provozu na pozemních komunikacích. Mění se bodový systém (nově se budou dávat jenom 2, 4 nebo 6 trestných bodů). Zvyšují se pokuty za různé dopravní přestupky. A to i poměrně výrazně – některé pokuty se zvýší i o 150%.

Od ledna 2024, bude nově nutné mít povinné ručení i pro některé koloběžky. Platí to pro elektro koloběžky, které jsou stavěné na rychlost vyšší než 25 km/hod. Nebo případně pro ty, které váží více než 25 kilo, a jsou stavěné pro rychlost vyšší než 14 km/hod.

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.