Sociální dávky – co je nového a kolik dostanete od státu?
Podobně, jako skoro každý rok, i v roce 2023, dochází v oblasti státní sociální podpory, k celé řadě změn. Některé změny, proběhnou již od začátku roku (od 1. 1. 2023), další pak až v průběhu následujících měsíců.
V následujícím textu, se můžete podívat na souhrn toho nejdůležitějšího, co se mění v oblasti sociálních dávek v roce 2023.
Zvýšení příspěvku na bydlení v roce 2023 – nárok bude mít více domácností
Už během minulého roku, došlo kvůli vysokým cenám elektřiny, plynu a u nájmů, k několika změnám u příspěvku na bydlení (během minulého roku, se například mimořádně zvyšovaly normativní náklady na bydlení, došlo ke zjednodušení podmínek, apod.). K dalším změnám dochází i od začátku roku 2023.
Od začátku roku 2023, dochází ke změnám u příspěvku na bydlení a k jeho zvýšení. Od 1. 1. 2023 zvyšují normativní náklady na bydlení. Dochází jak k pravidelné (každoroční) valorizaci, tak i k mimořádnému zvýšení (o 1400 – 2800 Kč). Mění se i tabulky normativních nákladů na bydlení (zjednodušení, sloučení některých kategorií).
Současně se mění i podmínky – sjednotilo se například posuzování příjmu (nově se i v Praze započítá jen 30% příjmů, u rodin s velmi nízkými/žádnými příjmy se jako příjem nezapočítává životní minimum).
Díky vysokému zvýšení normativních nákladů na bydlení (tabulkové hodnoty, od kterých se odvíjí posuzování nároku na příspěvek a jeho výše), by mělo mít nárok, na tuto sociální dávku, v roce 2023 více domácností. A současně by se měla zvýšit i vyplácená částka.
Pro další informace a výpočet se podívejte zde: Kalkulačka příspěvek na bydlení 2023 (výpočet a jaké jsou podmínky)
Zvýšení životního a existenčního minima od 1. 1. 2023
Kvůli vysoké inflaci (kdy se zdražuje v podstatě úplně vše), přistoupila vláda, k dalšímu zvýšení životního a existenčního minima. To se od 1. ledna 2023 zvyšuje o 5,2%.
U životního minima jednotlivce, je to zvýšení o 240 Kč na 4860 Kč. U existenčního minima jednotlivce, je to zvýšení o 150 Kč na 3130 Kč. Mění se i další částky, pro jednotlivé členy rodiny (osoby ve společné domácnosti).
Životní minimum, není přímo nějaká sociální dávka. Má ale velmi výrazný dopad, skoro pro všechny sociální dávky. Především u sociálních dávek, kde záleží na výši příjmu, hraje životní minimum poměrně zásadní roli.
Pokud je příjem nižší, než určitá hranice (která vychází z životního nebo existenčního minima), tak je následně nárok na příslušné sociální dávky.
Pro další informace a výpočet se podívejte zde: Kalkulačka: Výpočet, kolik je životní minimum v roce 2023
Přídavky na dítě 2023 – zvýšení o 200 Kč, nárok bude mít více rodin
Od začátku roku 2023, se zvyšují přídavky na dítě o 200 Kč. Pro dítě do 6 roků je to nově 1330 Kč, pro dítě 6 – 15 roků je to nově 1470 Kč, pro dítě od 15 do 26 roků je to nově 1580 Kč. Na dětské přídavky mají nárok rodiny, kde je průměrný čistý měsíční příjem, do 3,4 násobku životního minima.
Díky zvýšení životního a existenčního minima od ledna 2023, tak může mít na příspěvek na dítě, nárok více rodin (a dostanou i více peněz, než dříve). Výše možného příjmu v rodině (ve společné domácnosti), při kterém je ještě nárok na dětské přídavky, se od 1. 1. 2023 zvyšuje i o několik tisíc korun.
Pokud jste doposud na tuto sociální dávku neměli nárok, pak je možné, že na ni od ledna 2023, už nárok máte.
Pro další informace a výpočet se podívejte zde: Kalkulačka: Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2023 a jaké jsou podmínky?
Porodné 2023 – nárok bude mít více rodin
Podobně, jako má od ledna 2023, nárok na dětské přídavky více rodin, tak může mít více žen, kterým se narodí jejich první nebo druhé dítě, nárok na porodné.
Porodné, je jednorázový příspěvek (sociální dávka), na kterou může být nárok při narození prvního nebo druhého dítěte. U prvního dítěte ženy, je to 13 000 Kč, u druhého dítěte je to 10 000 Kč.
Na porodné je nárok, pokud průměrný čistý měsíční příjem rodiny (otec + matka dítěte, popř. pouze příjem samotné matky), za poslední kalendářní čtvrtletí před porodem, nepřekračuje 2,7 násobek životního minima.
Díky zvýšení životního minima od 1. 1. 2023, bude mít v roce 2023, nárok na porodné více maminek, kterým se narodí jejich první nebo druhé dítě.
Pro další informace a výpočet se podívejte zde: Kalkulačka: Budu mít nárok na porodné v roce 2023?
Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2023
Zvýšení rodičovského příspěvku se zvažovalo již v minulém roce. Nic ale nebylo schváleno. Podle aktuálních informací, se ale v roce 2023 bude projednávat zvýšení rodičovské. Ministerstvo práce a sociálních věcí bude navrhovat zvýšení o 50 000 Kč. Zvýšení by ale platilo až od 1. 1. 2024. Současně se ale zřejmě bude jednat i o zkrácení rodičovské (jen na 3 roky).
Rodičovský příspěvek je vyplácen ženám (nebo i mužům), kteří pečují o nejmladší dítě v rodině, do jeho maximálně 4 roků (nebo do doby, než je vyplacen celý rodičovský příspěvek, nebo než se narodí další dítě).
Aktuálně je rodičovská ve výši 300 000 Kč na jedno dítě, nebo 450 000 Kč na dvojčata. Vzhledem k tomu, že je to často jediný příjem ženy samoživitelky, která pečuje o malé dítě, a vzhledem k tomu, jak vysoká je nyní inflace, je zvýšení této sociální dávky, více než na místě.
Pro další informace a výpočet se podívejte zde: Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2023? O kolik a kdy se zvýší rodičovská?
Další změny v oblasti státní sociální podpory v roce 2023
Výše uvedené změny, rozhodně nejsou kompletním výčtem všeho, co se u sociálních dávek v roce 2023 mění.
Například zvýšení životního minima, má vliv i na dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení), nebo na dávky pěstounské péče či na příspěvek na péči.
Vzhledem k velmi vysoké inflaci, se v roce 2023, zřejmě budou zvyšovat minimálně 2x (kromě řádné valorizace od ledna, bude i další, mimořádná valorizace od června 2023).
Během roku 2023, by se mělo jednat i o možném zvýšení příspěvku na péči. Ten svou výší již přestává pokrývat nezbytnou péči u osob se zdravotním omezením. Původně se plánovalo, že by se mohl příspěvek na péči zvýšit už od července 2023. Aktuálně to ale vypadá na možné zvýšení, až od začátku roku 2024.
Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.