Výpočet porodného – kolik je porodné v letošním roce (zvýšení životního minima)

Jste těhotná a očekáváte v roce 2022, radostnou událost v podobě narození miminka? Pak by vás možná mohlo zajímat, jestli v takovém případě máte nárok na nějakou sociální podporu od státu. Kromě těhotenských a rodičovských dávek, jako je peněžitá pomoc v mateřství (neboli mateřská či PPM), a rodičovského příspěvku (neboli „rodičovská dovolená“ či „rodičák“), můžete dostat při narození miminka i jednorázovou sociální dávku, které se říká „porodné“.

Kdo má nárok na porodné v roce 2024?

Na porodné je nárok u prvního nebo druhého dítěte, pokud je v rodině průměrný příjem do 2,7 násobku životního minima. Životní minimum, nebo další podmínky pro nárok na porodné se v roce 2024 nemění.

Samoživitelka s prvním dítětem, bude mít nárok na porodné při příjmu do 18 765 Kč měsíčně. Rodina s prvním dítětem, bude mít nárok na porodné při příjmu do 29 673 Kč měsíčně

Nemění se ani částka, na kterou je nárok – stále je to 13 000 Kč na první dítě a 10 000 Kč na druhé dítě (na třetí a další dítě, nárok na porodné není).

Aktuální kalkulačku pro výpočet porodného v roce 2024, najdete zde

Kolik je porodné v roce 2022

Porodné je sociální dávka, která je určena příslušným zákonem – zde se jedná konkrétně o zákon o státní sociální podpoře, tedy zákon číslo č. 117/1995 Sb.  Od začátku roku 2022, pak bude mít nárok na porodné  ten, komu se narodí  první nebo druhé dítě (platí i pro případy, pokud je dítě převzato do péče, nahrazující péči rodičů).

Abyste měli nárok na porodné, musí být splněna podmínka, že vaše příjmy (resp. příjmy rodiny) jsou nižší než určená hranice. Tato hranice příjmů je v roce 2022 na úrovni 2,7 násobek životního minima.

Životní minimum se počítá jako součet částek za dospělé osoby. Tedy například pouze samotná matka (samoživitelka), nebo oba rodiče (nemusí se jednat o manžele). A dále se pak započítá částka za nově narození dítě (u porodného na druhé dítě se pak započítají obě děti).

Jak se posuzují příjmy rodiny pro nárok na porodné?

Jako příjem se počítá především příjmy ze zaměstnání, podnikání, podpora v nezaměstnanosti, podpora při rekvalifikaci, invalidní důchod (a případně i jiné typy důchodů), příjmy z pronájmu, z kapitálového majetku, sociální dávky jako přídavky na dítě, rodičovský příspěvek, peněžitá pomoc v mateřství atp.

Příjmy se u porodného posuzují tak, že se bere do úvahy poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud se tedy dítě narodí v lednu 2022, pak se spočítají všechny (čisté) příjmy za říjen – prosinec 2021. Pokud by se dítě narodilo až v dubnu 2022, pak by se počítal příjem za leden – březen 2022.

Výpočet porodného – kalkulačka porodné od 1.7.2022

Pro správný výpočet v této kalkulačce, pro výpočet porodného, zadávejte průměrný čistý měsíční příjem za všechny osoby. Pokud se jedná o matku samoživitelku, pak je to pouze její příjem, pokud se jedná o „rodinu“ tedy otce a matku, pak se jedná o součet jejich společných příjmů

Kalkulačka porodné od 1. 7. 2022
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Kolik je porodné v roce 2022?

Výše porodného se liší podle toho, jestli se jedná o první dítě nebo o druhé dítě. Jiná výše porodného také bude ve chvíli, kdy se narodí dvě a více dětí současně:

  • Porodné na první dítě v roce 2022= 13 000 Kč
  • Porodné na druhé dítě v roce 2022= 10 000 Kč
  • Porodné při dvou a více dětech v roce 2022 = 23 000 Kč

Kde vyřídit žádost o porodné?

O porodné se žádá na příslušném Úřadu práce (podle místa trvalého bydliště žadatele). K vyřízení této sociální dávky budete potřebovat několik dokumentů. Jednak to budou osobní doklady všech osob – otec dítěte, matka dítěte a také rodný list dítěte.

Dále je nutné doložit potvrzení o čtvrtletních příjmech. Zpravidla potvrzuje zaměstnavatel, pokud se jedná o příjmy ze zaměstnání. Pokud (například matka dítěte) pobírá rodičovský příspěvek (nebo jiné sociální dávky), tak si to na ÚP dohledají sami. Pokud má matka PPM (peněžitá pomoc v mateřství, bude potřeba potvrzení z ČSSZ).

Žádost o porodné se podává po narození dítěte – k žádosti se přikládá rodný list narozeného dítěte, před návštěvou Úřadu práce je tedy nutné zajít nejprve na matriku a požádat o vystavené rodného listu. To trvá zpravidla 7 – 14 dní.

Může se o porodné žádat zpětně?

O porodné si můžete požádat i zpětně. Nárok na tuto sociální dávku je možné uplatit až jeden rok od narození dítěte (nebo od převzetí dítěte do péče). Stále ale platí, že se posuzují podmínky v době narození dítěte. Tedy stále se bude vyhodnocovat příjem v posledním dokončeném kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte.

Sociální poradna – porodné

Pokud máte nějaký dotaz, nebo potřebujete poradit ohledně porodného, toho kdo má na porodné nárok, jak podat žádost apod., můžete využít tuto bezplatnou sociální poradnu: Sociální poradna – porodné.

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.