Porodné dostanete na první i na druhé dítě

Na konci září 2014 byla schválena příslušná zákonná úprava, která přináší pozitivní zprávu, pro všechny nastávající maminky, které očekávají narození potomka v roce 2015. Jsou zde hned dvě změny v tom, jaké bude porodné v roce 2015. Jednak začne být vypláceno i na druhé dítě, a současně se zvýší hranice příjmů, kdy bude ještě nárok na porodné.

Kdo má nárok na porodné v roce 2024?

Na porodné je nárok u prvního nebo druhého dítěte, pokud je v rodině průměrný příjem do 2,7 násobku životního minima.

Aktuální kalkulačku pro výpočet porodného v roce 2024, najdete zde

Jak se změní porodné v roce 2015?

V roce 2014 bylo porodné pouze na první narození dítě. Za druhé (s výjimkou narození dvojčat) a další dítě se už porodné nevyplácelo. Také platila podmínka, že příjmy rodičů v rozhodném období (poslední kalendářní čtvrtletí před porodem) nesměly překročit hranici 2,4 násobku životního minima.

Od začátku roku 2015 jsou ale zavedeny tyto změny:

 • Porodné bude vypláceno i na druhé dítě
 • Porodné na první dítě zůstává ve stejné výši, tj. 13 500 Kč
 • Porodné na druhé dítě bude nově ve výši 10 000 Kč
 • Hranice příjmů pro nárok na porodné se zvyšuje na 2,7 násobek životního minima

Příklad výpočtu nároku na porodné u rodiny čekající druhé dítě

Pan a paní Novákovi mají jedno 2-leté dítě a v roce 2015 očekávají narození druhého potomka. Paní Nováková je na rodičovské dovolené a její příjem je tedy 7600 Kč měsíčně (rodičovský příspěvek). Pan Novák je zaměstnaný a jeho průměrný měsíční příjem je 16.000 Kč měsíčně

 • Životní minimum rodiny (2 dospělí a 2 děti) je 9 450 Kč (*)
 • 2,7 násobek životního minima je 25 515 Kč
 • Průměrný měsíční příjem Novákových je 23.600 Kč
 • Na porodné na druhé dítě mít nárok budou
 • V roce 2015 dostanou porodné ve výši 10.000 Kč

(*) ve výše uvedeném příkladu počítáme s výší životního minima platnou pro rok 2014. Životní minimum se v roce 2015 může navýšit – to zatím není rozhodnuto.

Kdo má nárok na porodné?

Obecné podmínky pro získání nároku na porodné se nemění. Nárok na porodné má tedy ten, komu se narodí první nebo druhé dítě. Žadatel o porodné také musí být občanem ČR, nebo mít trvalý pobyt na území České republiky nebo na území některého ze států Evropské Unie.

Při stanovení hranice příjmů pro posouzení nároku na porodné se jako příjem započítává především:

 • Výplata či příjmy z podnikání
 • Náhrady mzdy, jako jsou nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti
 • Peněžitá pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek
 • Další příjmy

Budete mít nárok na porodné v roce 2015?

Zajímá vás, zda budete mít nárok na porodné v roce 2015? Pak si to můžete spočítat sami v této online kalkulačce: kalkulačka porodné 2015

Rodiny s dětmi by si v roce 2015 měli polepšit

Rozšíření porodného ale není jediná pozitivní změna připravená v roce 2015 pro rodiny s dětmi. Další novinkou je zavedení snížené sazby DPH. Zlevnit by tak měla především kojenecká výživa a potraviny pro děti.

Další novinkou je pak zvýšení daňové slevy na druhé a třetí dítě, nebo možnost odečítat si z daní náklady na školku. Více viz tento podrobnější přehled všech daňových změn plánovaných pro rok 2015.

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.