Kalkulačka: OČR se během epidemie koronavirus zvýší na 80%

Vláda přišla s dalším návrhem, jak ulevit zaměstnancům, postiženým dopady epidemie koronavirus. Mnoho zaměstnanců muselo po začátku epidemie zůstat doma na OČR, a mají jen 60% z platu. Vláda již sice umožnila, aby se během epidemie vyplácelo ošetřovné po celou dobu, co budou zavřené školy. Ale být doma několik týdnů nebo měsíců, jen za polovinu platu, je problém.

Kalkulačka ošetřovné – výpočet OČR 2024

Od začátku roku 2024, platí nové redukční hranice pro výpočet ošetřovného. Pro některé zaměstnance to bude znamenat o něco málo více peněz za OČR.

Základní podmínky se v roce 2024 nemění. Na OČR mají nadále nárok pouze zaměstnanci. Ošetřovné je 60% po dobu 9 dní (16 dní u samoživitelek).

U DPP a DPČ, nebo ani u OSVČ nárok na krátkodobé ošetřovné není (je nárok jenom na dlouhodobé ošetřovné). DPP, DPČ a OSVČ budou mít nárok na ošetřovné až od 1. 1. 2025

Aktuální výpočet paragrafu na dítě:Kalkulačka ošetřovné 2024 – kolik dostanu při OČR?

Zvýšení OČR od dubna na 80%

Vláda proto navrhuje nový zákon, který by umožnil, aby ošetřovné bylo 80% z platu (resp. 80% z redukovaného vyměřovacího základu). Návrh ještě musí schválit parlament. Pokud ho schválí, pak by měl platit zpětně. Takže OČR ve výši 80% by bylo už za duben 2020 (zpětně od 1. 4. 2020).

Ošetřovné (když jste na paragrafu na dítě), se vyplácí zpětně. V dubnu chodí peníze za březen. V květnu budou chodit peníze za duben. Pokud bude schválen návrh vlády, pak by v dubnu mělo přijít více peněz. Ošetřovné by mělo být 80%.

Nová kalkulačka OČR – zvýšení ošetřovného na 80%

V této kalkulačce si můžete počítat, kolik byste dostali na OČR, pokud by byl návrh vlády opravdu schválen. Pro výpočet ošetřovného ve standardní výši 60% můžete použít tuto kalkulačku.

Kalkulačka ošetřovné 2020 - zvýšení na 80%
Zvolte výši ošetřovného v %
Počet kalendářních dnů ošetřování: *

(*) Zadejte počet kalendářních dní epidemie, během kterých jste se starali o dítě do 13 roků
Hrubá mzda **

(**) Zadejte průměrnou hrubou mzdu v posledním zaměstnání (např. prměrná hrubá mzda za poslednáích 12 měsíců)
Výpočet

Kdo má nárok na ošetřovné během epidemie koronavirus?

Během epidemie vláda rozšířila okruh příjemců OČR. Zatímco za běžných podmínek, je nárok na ošetřovné jen po dobu 9 dní (samoživitelé mají 16 dní) a můžete ho mít jen na dítě do 10 roků, během epidemie to je jinak:

  • Nárok na OČR je po celou dobu, co jsou zavřené školy
  • Nárok na OČR je i pro děti do 13 roků
  • Nárok je i na starší děti – až do 26 roků, pokud mají nějaký zdravotní hendikep (I. stupeň)
  • Nárok je i na jiné osoby, pokud mají nějaký zdravotní hendikep (I. stupeň) a zařízení, které jim běžně pomáhá, bylo kvůli epidemii uzavřeno)
  • Jinak je pochopitelně možné dostat ošetřovné i podle běžných podmínek (třeba na nemocného manžela nebo nemocnou ženu)

Nárok na ošetřovné mají všichni zaměstnanci, kteří museli zůstat doma s dětmi. Kromě toho bylo zavedeno i nové ošetřovné pro OSVČ.

Nové ošetřovné pro OSVČ

Za běžných podmínek nemá OSVČ nárok na OČR. Tato dávka je určena jen pro zaměstnance. Během epidemie je to ale jinak. OSVČ sice nedostává klasické ošetřovné (OČR). Má ale nárok na dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu, s názvem „Ošetřovné“, které je ve výši 424 Kč za jeden den. Za duben to bude 12 720 Kč)

Ošetřovné za březen 2020 si OSVČ již mohou žádat od začátku dubna. Ministerstvo již přijalo více než 40 tisíc žádostí. O Ošetřovné za duben se pak bude žádat od začátku května. Více informací jak podat žádost o ošetřovné pro živnostníky najdete zde.

Jak dlouho bude nárok na OČR během epidemie?

Vláda slíbila, že bude ošetřovné vyplácet po celou dobu epidemie koronavirus. Tedy po celou dobu, co budou zavřené školy. V tom, kdy jak se budou otevírat školy, jsou zatím nejasnosti. Některé děti by pravděpodobně mohly jít do školy už v květnu. Uvažuje se třeba o dětech, co chodí na první stupeň.

Pokud by dítě začalo chodit do školy, tak tím automaticky zaniká nárok na OČR. Pokud byste ale měli třeba dvě děti, jedno šlo do školy a jedno zůstalo doma, tak máte na OČR nárok dále.

Je pravděpodobné, že rozhodnutí, zda poslat dítě do školy už v květnu bude dobrovolné. Koronavirus je stále velké riziko pro mnoho lidí. Hlavně pro starší nebo pro ty, kdo mají nějaké zdravotní problémy. Pokud by byl v rodině někdo, koho by mohla ohrozit nákaza, pak je nesmysl, aby dítě chodilo do školy už v květnu.

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.