Sociální dávky – Podpora v nezaměstnanosti
Jaké je podpora v nezaměstnanosti v roce 2013? Na co máte nárok a jaké jsou podmínky pro nárok na dávky v nezaměstnanosti? Od prvního ledna 2013 došlo ke zvýšení podpory v nezaměstnanosti. Maximální částka, kterou můžete dostávat jako podporu, je nově 14 157 Kč měsíčně. Přinášíme vám stručný souhrn všech podstatných informací i podpoře v nezaměstnanosti.
Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?
Od začátku roku 2024, se zvyšuje maximální možná podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci.
Při ztrátě zaměstnání, nebo při ukončení/přerušení podnikání, můžete v roce 2024, dostat od Úřadu práce, až 24 608 Kč. Při rekvalifikaci, je maximální podpora až 27 578 Kč.
Aktuální kalkulačku pro výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2024, najdete zde
Podpora v nezaměstnanosti 2014
Základní podmínky pro podporu v nezaměstnanosti se v roce 2014 nijak nemění. Dochází pouze ke zvýšení maximální částky. Nově tak můžete na podpoře dostat:
- podpora v nezaměstnanosti 2013 je 14 157 Kč měsíčně
- podpora při rekvalifikaci 2013 je 15 866 Kč měsíčně
Výše podpory 2014
Konkrétní částka, na kterou máte nárok při ztrátě zaměstnání, závisí na vašem věku a také na tom, jaká byla vaše průměrná mzda v předchozím zaměstnání. I nadále platí, že lidé do 50 roků mají nárok na podporu po dobu 5 měsíců. Lidé ve věku 50 – 55 roků mají nárok na podporu po dobu 8 měsíců. Lidé nad 55 roků pak mohou pobírat podporu v nezaměstnanosti až 11 měsíců.
Výše podpory v nezaměstnanosti je stanovena takto:
- první 2 měsíce máte nárok na 65% průměrné čisté mzdy
- další 2 měsíce máte nárok na 50% průměrné čisté mzdy
- po zbytek doby máte nárok na 45% průměrné čisté mzdy
Poznámka: pro výpočet podpory v nezaměstnanosti se bere do úvahy průměrná čistá mzda za poslední kalendářní čtvrtletí.
Sociální dávky pro nezaměstnané
Pokud přijdete o práci, a nesplníte podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nebo pokud se vám nepodaří najít práci a skončí vám podpora, máte nárok už jen na základní sociální dávky.
Člověk bez práce, který nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti, může získat pouze částku ve výši životního minima tj. 3410 Kč (životní minimum jednotlivce) nebo pokud by se nesnažil najít si novou práci či jiný zdroj příjmu, může být tato sociální dávka snížena jen na 2200 Kč (existenční minimum jednotlivce).
Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti
Nárok na podporu v nezaměstnanosti máte v případě, že máte bydliště na území ČR a současně musíte za poslední 2 roky pracovat alespoň 12 měsíců (resp. po dobu 12 měsíců platit důchodové pojištění). Jako práce se započítává doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, péče o dítě do čtyř let, doba výkonu veřejné služby či dlouhodobé dobrovolnické služby.
Žádost o podporu v nezaměstnanosti
O podporu v nezaměstnanosti se žádá na příslušném úřadu práce. K žádosti je nutné vyplnit tento formulář: Formulář podpora v nezaměstnanosti 2014. Kromě toho budete potřebovat doložit údaje o posledním zaměstnání: potvrzení o zaměstnání, potvrzení od zaměstnavatele o výši průměrné mzdy nebo evidenční list důchodového pojištění.
Užitečné odkazy – sociální dávky
Aktuální informace var year = new Date();document.write(year.getFullYear());: Jaké jsou sociální dávky var year = new Date();document.write(year.getFullYear());?
Podívejte se na aktuálně platné informace, formuláře a kalkulačky:
Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.