Příspěvek na bydlení

Kolik je příspěvek na bydlení v roce 2024?

V roce 2024 došlo ke zrušení mimořádného zvýšení příspěvku na bydlení (od 1. 1. 2024 je zrušený paragraf 26a). Došlo i ke změně  dalších podmínek.

Na příspěvek na bydlení, má v roce 2024, nárok méně domácnosti, a může se snížit i vyplácená částka příspěvku.

Aktuální kalkulačku pro výpočet přídavků na bydlení v roce 2024, najdete zde

Zajímáte se kdo a kdy má nárok na příspěvek na bydlení v roce 2014? Jakou výši mají přídavky na bydlení a jaké podmínky musíte splnit, aby vám tato sociální dávka byla schválena? Pokusíme se vám poradit, kdy máte nárok, jaká je výše přídavku a jak si o tento příspěvek požádat.

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení?

Zjednodušeně řešeno platí, že nárok na příspěvek na bydlení máte ve chvíli, pokud na úhradu bydlení připadá minimálně 30% vašich příjmů (v Praze se pak jedná minimálně o 30% příjmy). Současně ale platí, že těchto 30% nesmí být menších, než jsou zákonem stanovené náklady na bydlení. Jinými slovy, pokud si člověk s příjmem 30 tisíc korun pořídí bydlení ve vile, kde bude platit nájem za 20.000 korun, stát mu moc nepomůže.

Velmi důležitou podmínkou pro schválení příspěvku na bydlení je to, že v bytě/domě musí mít žadatel zřízený trvalý pobyt.

Jakou má výši příspěvek na bydlení v roce 2014?

Výpočet této sociální dávky (přídavky na bydlení) je trochu složitější než u jiných dávek. Při výpočtu hraje roli několik různých proměnných. Rozhodující je životní minimum rodiny (nebo jednotlivce) a dále pak vládnou stanovené normativní náklady na bydlení.

Životní minimum jednotlivce v roce 2014 je 3410 Kč. Pro výpočet životního minima rodiny můžete použít tuto kalkulačku.

Normativní náklady na bydlení v roce 2014 určuje nařízení vlády č. 482/2012 Sb. Vyhláška rozlišuje bydlení v nájemním bytě a bydlení v osobním vlastnictví nebo v družstevním bytě. Dále hraje roli velikost města, kde bydlíte.

Pro výpočet příspěvku na bydlení můžete použít tuto kalkulačku: Kalkulačka příspěvek na bydlení 2017.

Žádost o příspěvek na bydlení

Žádost o příspěvek na bydlení se podává na úřadu práce (v místě vašeho trvalého bydliště). Žádost se podává na příslušném formuláři viz.: Formulář příspěvek na bydlení 2014.

Kromě vyplněného formuláře s žádostí musíte na úřadu doložit i další doklady. Jedná se o osobní doklady (občanský průkaz nebo rodný list). Dále pak doklad o výši příjmů rodiny za poslední čtvrtletí. Pozor na to, že při posuzování žádosti o příspěvek na bydlení se za příjem považují i některé sociální dávky (přídavky na dítě a rodičovský příspěvek). Započítává se ale jen čistý příjem.

Musíte také doložit, jaké máte náklady na bydlení. Sem patří nejenom „nájemné“ ale i další související náklady (faktura za plyn, elektřinu nebo třeba uhlí na vytápění domu/bytu). Dokládáte také nájemní smlouvu (nebo že je dům/byt ve vašem vlastnictví).

O příspěvek na bydlení je možné požádat i zpětně, maximálně ale za poslední 3 měsíce.

Užitečné odkazy – sociální dávky

Aktuální informace var year = new Date();document.write(year.getFullYear());: Jaké jsou sociální dávky var year = new Date();document.write(year.getFullYear());?
Podívejte se na aktuálně platné informace, formuláře a kalkulačky:

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.