Kalkulačka: rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená

V této online kalkulačce, si můžete sami spočítat, jak vysoký může být váš rodičovský příspěvek, podle zvolné délky jeho čerpání. V doprovodném článku také najdete souhrn všech užitečných informací, které jsou spojené s rodičovskou dovolenou, a nárokem na rodičovský příspěvek

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2016?

To, kolik je rodičovský příspěvek, se již několik let nezměnilo. I v roce 2016 tedy platí, že celková výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč. Tato částka je pak stejná pro všechny, kdo na něj mají nárok. Bez ohledu na to, jestli před tím pracovali, a jaká byla jejich mzda. Výše rodičovského příspěvku (RP) se také neliší, pokud se narodí jedno dítě nebo třeba dvojčata. Na rodičovský příspěvek pak mají nárok třeba i studentky, OSVČ apod. (na rozdíl třeba od peněžité pomoc v mateřství, kde jsou podmínky přísnější).

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka rodičovská dovolená 2020.

Kalkulačka pro výpočet výše rodičovského příspěvku v roce 20016

Kalkulačka rodičovská dovolená 2016
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek?

Na rodičovský příspěvek má nárok rodič dítěte, který po celý měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě. A to je celé.

Nárok na rodičovský příspěvek tedy může mít jak otec dítěte, tak i jeho matka. Vždy ale pouze jeden z nich. Na rodičovský příspěvek je pak nárok pouze na nejmladší dítě.

Omezení, která platí pro RP jsou především tato:

  • Musí být zajištěna řádná celodenní péče o dítě nějakou dospělou osobou. Není tedy možné, aby oba rodiče chodili do zaměstnání, a o dítě se staral jeho starší (neplnoletý) sourozenec (plnoletý sourozenec, babička, placená opatrovnice je ale již v pořádku)
  • Dítě také nesmí, pokud jsou mu méně než 2 roky, trávit více než 46 hodin měsíčně ve školce
  • Dítě musí být mladší než 4 roky, resp. ve 4 letech věku dítěte nárok na RP zaniká, i kdyby nebyla vyčerpána celá částka 220 tisíc korun
  • Není možné dostávat současně rodičovský příspěvek na jedno dítě a současně brát mateřskou na druhé dítě

Jaká je maximální rodičovská?

Maximální výše rodičovského příspěvku je omezena na 11500 Kč. V takovém případě pak vyplácení rodičovského příspěvku trvá cca 19 měsíců (ve spojení s předchozí peněžitou pomocí v mateřství to pak vychází přibližně do 2 let věku dítěte).

Jaká je minimální výše rodičovská?

Minimální výše rodičovského příspěvku je u varianty, kdy je RP vyplácen až do 4 roků věku dítěte. V takovém případě se prvních 9 měsíců vyplácí částka 7600 Kč. A poté, až do 4 let věku dítěte částka 3800 Kč měsíčně.

Tato základní varianta se automaticky týká těch osob, u kterých není možné stanovit, k datu narození dítěte, vyměřovací základ (typicky třeba žena která byla před porodem nezaměstnaná, nebo třeba u studentky, která před porodem nepracovala). Delší variantu čerpání rodičovského příspěvku si ale může zvolit i ten, kdo by měl případně nárok na rodičovskou na 2 nebo 3 roky.

Kdo může zvolit rodičovskou na 2 roky?

Nejkratší variantu čerpání rodičovského příspěvku – tedy ve výši 11500 Kč měsíčně po dobu 19 měsíců je možné zvolit, pokud u jednoho z rodičů je možné stanovit vyměřovací základ ve výši převyšující 7600 Kč za měsíc (resp. za 30 dní). Je jedno jestli se bude jednat o vyměřovací základ vypočítaný na základě příjmu otce dítěte nebo matky. Platí ale také omezení, že výše RP, nemůže být vyšší než 70% z 30 násobku denního vyměřovacího základu.

Jednorázové čerpání rodičovského příspěvku

Mnoha rodinám by se hodila možnost čerpání rodičovského příspěvku v nějaké jednorázové, vyšší podobě. Přece jen, ty největší náklady spojené s miminkem, jsou zpočátku. Nakoupit kočárek, postýlku a vše, co je potřeba pro novorozence, představuje výdaje i v řádu několika desítek tisíc korun.

Bohužel ale jednorázové čerpání rodičovského příspěvku není možné. Je ho možné vyplácet pouze v měsíčních dávkách, v maximální možné výši 11500 Kč měsíčně (a to jen těm kdo splňují podmínky). Nejčastější varianta rodičovského příspěvku je při čerpání dávky do 3 let věku dítěte ve výši 7600 Kč.

Práce nebo podnikání při rodičovském příspěvku

Na rozdíl třeba od mateřské dovolené, kdy je čerpána peněžitá pomoc v mateřství, a příjemce této dávky nesmí pracovat ve stejném zaměstnání, pro stejného zaměstnavatele, u rodičovské je to „volnější“.

Platí, že nárok na rodičovský příspěvek, je i když daná osoba (otec či matka dítěte), chodí do práce. Není tak žádný problém, aby bylo během rodičovské vykonáváno zaměstnání na hlavní pracovní poměr nebo nějaká brigáda na DPP či DPČ. Musí však být splněna podmínka zajištění řádné celodenní péče o dítě. A u dětí do dvou roků se pak ještě hlídá délka pobytu ve školce nebo v jeslích (maximálně 46 hodin měsíčně).

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.