Kalkulačka: Nemocenská pro živnostníky (OSVČ) a kdy je nárok na neschopenku?

I živnostník (OSVČ), může mít nárok na placenou neschopenku, pokud onemocní nebo se mu stane nějaký úraz. Oproti zaměstnancům má ale nemocenská u OSVČ řadu rozdílů. V této kalkulačce, si můžete spočítat, kolik byste dostali jako živnostník na neschopence. Podíváme se i na to, jaké jsou podmínky pro nemocenskou pro OSVČ.

Kolik je nemocenská pro OSVČ v roce 2022?

Od začátku roku 2022, dochází k mírnému zvýšení redukčních hranic, pro výpočet nemocenských dávek. To může mít vliv i na výpočet nemocenské pro OSVČ.

Aktuální kalkulačku pro výpočet nemocenské pro OSVČ v roce 2022, najdete zde

Výpočet nemocenské pro živnostníky (OSVČ) v roce 2020

Kalkulačka nemocenská pro OSVČ 2020
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Délka pracovní neschopnosti
(celkem kalendářních dní)

Výpočet

Kdy má živnostník (OSVČ) nárok na placenou neschopenku?

Zaměstnanci mají nárok na placenou neschopenku už od prvního dne v zaměstnání. Zaměstnanec dostává za prvních 14 dní náhradu mzdy od zaměstnavatele a od 15 dne má nárok na nemocenské dávky.

Podnikatel (živnostník), to má s neschopenkou složitější:

 • Aby měl OSVČ nárok na placenou neschopenku, musí si alespoň 3 měsíce platit nemocenské pojištění
 • Za prvních 14 dní na neschopence živnostník nic nedostává
 • OSVČ má nárok až na nemocenské dávky od 15 dne na neschopence
 • Nemocenská pro živnostníky je poměrně hodně nízká

Nemocenské pojištění pro OSVČ a nárok na nemocenské dávky

Aby měl OSVČ nárok na nemocenské dávky, musí si platit nemocenské pojištění. Zatímco placení sociální a zdravotního pojištění je pro podnikatele povinné, placení nemocenského pojištění je dobrovolné:

 • OSVČ si musí platit nemocenské pojištění alespoň 3 měsíce před začátkem dočasné pracovní neschopnosti
 • Nemocenské pojištění se nedá doplatit zpětně
 • Minimální nemocenské pojištění je v roce 2020 ve výši 126 Kč
 • Při zahájení podnikání si OSVČ může platit nemocenské pojištění maximálně ve výši 366 Kč
 • Maximální nemocenské pojištění je 2,1% z vyměřovacího základu

Kolik je nemocenská pro živnostníky (OSVČ) v roce 2020

U zaměstnanců se nemocenská vypočítává na základě jejich hrubé mzdy. Nemocenské dávky (od 15 dne) se vyplácí za každý kalendářní den. A jsou ve výši 60% z hrubé mzdy (resp. z redukovaného denního vyměřovacího základu).

U živnostníků (OSVČ) je to podobné. Jen se výpočet nemocenské neprovádí ze mzdy, ale z vyměřovacího základu. Nemocenské pojištění je 2,1% z vyměřovacího základu. Pokud si někdo platí nemocenské pojištění ve výši 126 Kč měsíčně, pak to odpovídá vyměřovacímu základu ve výši 6000 Kč měsíčně.

V takovém případě by byl výpočet nemocenské stejný, jako u zaměstnance s hrubou mzdou 6000 Kč měsíčně. Výsledná nemocenská ale bude hodně nízká.

Výpočet minimální nemocenské pro OSVČ v roce 2020

Pokud si OSVČ bude platit jen minimální nemocenské pojištění (126 Kč v roce 2020), pak i jeho nemocenská bude jen minimální:

 • 107 Kč za jeden den od 15 do 30 dne na neschopence
 • 118 Kč za jeden den od 31 do 60 dne na neschopence
 • 129 Kč za jeden den od 61 dne na neschopence

Pokud by byl OSVČ na neschopence například 3 měsíce, pak by to vypadalo takto:

 • 1 712 Kč za první měsíc (OSVČ dostane zaplaceno jen 15 dní)
 • 3 540 Kč za druhý měsíc
 • 3 860 Kč za třetí měsíc

Jak je vidět, nemocenská po OSVČ je opravdu minimální. Pokud by chtěl mít OSVČ nárok na vyšší nemocenskou, pak by si musel adekvátně zvýšit platbu nemocenského pojištění. Zde ale platí omezení.

Zvýšení nemocenské pro živnostníky (OSVČ)

OSVČ si nemůže platit libovolně vysoké nemocenské pojištění. Maximálně může platit 2,1% z vyměřovacího základu. V praxi to znamená, že pokud má někdo roční obrat 1 milión korun, a v daňovém přiznání si uplatní náklady paušálem ve výši 60%, pak je jeho zisk z podnikání 400 tisíc korun.

V takovém případě je vyměřovací základ (pro sociální, zdravotní i nemocenské pojištění) ve výši 200 tisíc korun za rok, tj. 16 666 Kč za měsíc. V takovém případě si OSVČ může platit nemocenské pojištění v maximální výši 350 Kč měsíčně.

Pokud by si chtěl platit vyšší nemocenské pojištění (a mít tak i více peněz během neschopenky), musel by si navýšit vyměřovací základ. To by automaticky znamenalo i zvýšení plateb na sociální pojištění. Takže by se to ve výsledku až tak moc nevyplatilo.

Jaké jsou podmínky pro neschopenku u OSVČ (živnostníků)

Při placené pracovní neschopnosti, platí pro živnostníky (OSVČ) obdobné podmínky jako pro zaměstnance. Maximální doba, po kterou je nárok na nemocenské dávky, je 380 dní (v některých případech je možné prodloužení až o 350 dní).

Během doby, kdy je OSVČ na neschopence, k němu může přijít kontrola (tak jako u zaměstnanců). Kontroly v tomto případě chodí od 15 dne. OSVČ tedy stejně jako zaměstnanci, musí dodržovat léčebný režim a dobu vycházek. Vycházky mohou být maximálně na 6 hodin v době od 7:00 do 19:00.

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.