Kalkulačka – kolik jsou přídavky na dítě pro rodinu a pro samoživitelku?
V této online kalkulačce si sami můžete vypočítat, jestli máte nárok na přídavky na dítě, a kolik byste měli dostat. To, jestli máte nárok na tuto sociální dávku, se odvíjí od věku dětí a od příjmu rodiny. V článku také najdete všechny potřebné informace jak a kde tuto sociální dávku vyřídit.
Přídavky na dítě 2023 – zvýšení o 200 Kč
Od začátku roku 2023 dochází ke zvýšení přídavků na dítě o 200 Kč (přídavky se zvyšují stejně pro všechny děti, pro všechny věkové skupiny). Současně se od ledna 2023 zvyšuje i životní minimum o 5,2%.
Díky zvýšení životního minima, může mít na přídavky nárok více rodin (nárok je při příjmu do 3,4 násobku životního minima) a dostanou i více peněz.
Aktuální kalkulačku, pro výpočet nároku na příspěvek na dítě od 1. 1. 2023, najdete zde
Kalkulačka přídavky na dítě v roce 2016
Kdo má nárok na přídavky na dítě
Přídavky na dítě je jedna ze sociálních dávek určená především k podpoře příjmově slabších rodin. U této sociální dávky se posuzuje příjem rodiny (resp. společně posuzovaných osob) v rozhodném období.
Pokud jsou celkové příjmy rodiny v daném období nižší než 2,4 násobek částky životní minimum (viz kalkulačka pro výpočet životní minimum), pak vzniká nárok na tento přídavek.
Příklad výpočtu nároku na přídavek na dítě:
Pan a paní Novákovi mají dvě děti, a to ve věku 5 a 7 roků, v září 2016 půjdou žádat o přídavky na děti. V rozhodném období, což je v tomto případě celý rok 2015, měl pan Novák průměrný měsíční příjem 20 000 Kč a paní Nováková 0 Kč (je momentálně bez zaměstnání a bez nároku na podporu v nezaměstnanosti). Mají nárok na přídavky?
- Základní životní minimum této rodiny je 9850 Kč
- 2,4 násobek životního minima pak odpovídá = částce 23 640 Kč
- Příjem rodiny byl v rozhodném období 20 000 Kč měsíčně
- Na přídavky na dítě tedy nárok mají
- Na mladší dítě dostanou 500 Kč
- Na starší dítě dostanou 610 Kč
- Celkem tedy přídavky na dítě budou 1110 Kč
Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2016?
Výše přídavku na dítě je odstupňována podle věku dítěte
- Dítě do 6 let = 500 Kč
- Dítě 6 – 15 let = 610 Kč
- Dítě 15 – 26 let = 700 Kč
Kdy se žádá o přídavky na dítě
O přídavky na dítě se žádá zpravidla jednou za rok, a to v září, kdy dětem začíná nový školní rok. V takovém případě je pak nutné dokládat příjmy rodiny za předchozí kalendářní rok. Tedy v září 2016 se dokládají příjmy za celý rok 2015, v září 2017 se budou dokládat příjmy za rok 2016.
Pokud některé z dětí chodí do školy (základní, střední, vysoká, vyšší odborná apod.) je dále nutné dokládat potvrzení o studiu.
Jinak je ale pochopitelně možné o přídavky na dítě požádat kdykoliv. Třeba když se vám narodí dítě a splňujete podmínku nízkého příjmu, pak si společně třeba s rodičovským příspěvkem rovnou můžete vyřídit i příspěvek na dítě.
Podívejte se na další užitečné informace:
Kde se dá vyřídit přídavek na dítě?
Tato sociální dávka se obdobně jako i jiné sociální dávky vyřizuje na místním Úřadu práce (dle místa trvalého bydliště žadatele).
K vyřízení jsou nutné osobní doklady všech osob, kterých se tato žádost týká, dále pak potvrzení o příjmech a případně potvrzení o studiu.
Zpětné vyplacení přídavků na dítě
O přídavky na dítě je možné žádat i zpětně. Ale pouze za poslední 3 měsíce, před podáním žádosti o dávku.
Sociální poradna – přídavky na dítě
Pokud máte nějaký dotaz, nebo potřebujete poradit ohledně přídavků na dítě, toho kdo má na příspěvky nárok, jak podat žádost apod., můžete využít tuto bezplatnou sociální poradnu: Sociální poradna – přídavky na dítě.
SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Pujcky bez dolozeni prijmu bez registru. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka do 30000 ihned na ruku. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.
Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.