Kalkulačka – budu mít nárok na porodné – jaké jsou podmínky?

Jste těhotná a má se vám v roce 2018 narodit dítě? A zajímalo by vás, jestli budete mít nárok na sociální dávku porodné? Na této stránce najdete online kalkulačku, ve které si můžete velmi snadno ověřit, zda splňujete podmínky pro získání porodného. Připravili jsme pro vás aktuální informace o tom kdo má nárok na porodné, jaká je výše porodného a další související informace.

Kdo má nárok na porodné v roce 2023?

Na porodné je nárok u prvního nebo druhého dítěte, pokud je v rodině průměrný příjem do 2,7 násobku životního minima.

Životní minimum se od 1. ledna 2023 zvýšilo o 5,2%. Samoživitelka s prvním dítětem, bude mít nárok na porodné při příjmu do 18 765 Kč měsíčně. Rodina s prvním dítětem, bude mít nárok na porodné při příjmu do 29 673 Kč měsíčně

Výše porodného se nemění – stále je to 13 000 Kč na první dítě a 10 000 Kč na druhé dítě (na třetí a další dítě, nárok na porodné není).

Aktuální kalkulačku pro výpočet porodného v roce 2023, najdete zde

Spočítejte si nárok na porodné v roce 2018

Kalkulačka porodné v roce 2018
Žadatelé (1 - 2 osoby)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Kolikáté je to vaše dítě?

Věk prvního dítěte

Počet očekávaných/narozených dětí?

Jako průměrný příjem uvádějte průměrný čistý měsíční příjem domácnosti (obou partnerů, pokud jsou) (výplata, sociální dávky, příjmy z podnikání aj.) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se má miminko narodit v červnu, je to příjem za leden - březen, pokud v červenci, je to příjem za duben - červen.
Výpočet

Kolik je porodné v roce 2018

Porodné je jednorázová sociální dávka, která se vyplácí při narození prvního nebo druhého dítěte. Tedy na první nebo druhé dítě, které žena porodila (nebo pokud by se jednalo o převzetí dítěte do trvalé péče, nahrazující péči rodičů, pokud má dítě méně než jeden rok).

Porodné v roce 2018 je v této výši:

  • Porodné na první dítě v roce 2018 = 13000 Kč
  • Porodné na druhé dítě v roce 2018 = 10000 Kč

Kdo má nárok na porodné – jaké jsou podmínky?

Porodné se podle aktuálně platných pravidel vyplácí pouze při narození prvního nebo druhého dítěte (resp. pokud je dítě převzato do péče).

Jednou z hlavních podmínek nároku na porodné je pak především to, aby příjem rodiny (matka samoživitelka, nebo oba rodiče) nebyl vyšší než 2,7 násobek životního minima. Jako příjem se posuzuje čistý příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí.

Pokud se má tedy dítě narodit třeba v březnu 2018, pak by se posuzoval průměrný měsíční příjem ještě za rok 2017, konkrétně za měsíce říjen – listopad a prosinec. Pokud by se ale dítě narodilo až v dubnu 2018, pak se již posuzuje příjem za leden – únor – březen 2018.

Jaké příjmy ovlivňují nárok na porodné

Mezi příjmy, které se započítávají při posuzování nároku na porodné, patří například čistá mzda ze zaměstnání. Nebo také příjmy z podnikání, které se dokládají posledním daňovým přiznáním (jak se počítají příjmy u OSVČ bude podrobněji popsáno dále). Mezi příjmy se ale započítají i další – třeba nemocenské dávky (pokud by byly těhotná žena před porodem v pracovní neschopnosti třeba z důvodu rizikového těhotenství). Jako příjem by se počítala třeba i podpora v nezaměstnanosti, nebo další typy příjmů.

Nárok na porodné u rodiny s dítětem

Pokud by se mělo narodit první dítě v rodině, pak by se nárok posuzoval takto:

  • Životní minimum rodiny = 3140 Kč (první dospělá osoba) + 2830 Kč (druhá dospělá osoba) + 1740 Kč (první dítě, které se má narodit)
  • Celkem životní minimum = 7710 Kč
  • Maximální výše příjmu aby byl nárok na porodné = 20 817 Kč měsíčně

Pokud by se v rodině mělo narodit druhé dítě, a to první by mělo do 6 roků, pak by se nárok posuzoval takto:

  • Životní minimum rodiny = 3140 Kč (první dospělá osoba) + 2830 Kč (druhá dospělá osoba) + 1740 Kč (první dítě) + 1740 Kč (druhé dítě, které se má narodit) +
  • Celkem životní minimum = 9450 Kč
  • Maximální výše příjmu aby byl nárok na porodné = 20 515Kč měsíčně

Nárok na porodné pro matku samoživitelku s dítětem

Pokud by se mělo narodit první dítě v samotné ženě (samoživitelka), pak by se nárok posuzoval takto:

  • Životní minimum rodiny = 3140 Kč (první dospělá osoba) + 1740 Kč (dítě, které se má narodit)
  • Celkem životní minimum = 4880 Kč
  • Maximální výše příjmu aby byl nárok na porodné = 13 176 Kč měsíčně

Pokud by se mělo narodit druhé dítě samotné ženě (samoživitelka), a to první by mělo do 6 roků, pak by se nárok posuzoval takto:

  • Životní minimum rodiny = 3140 Kč (první dospělá osoba)+ 1740 Kč (první dítě) + 1740 Kč (druhé dítě, které se má narodit) +
  • Celkem životní minimum = 6620 Kč
  • Maximální výše příjmu aby byl nárok na porodné = 17 874 Kč měsíčně

Je nárok na porodné i na třetí dítě?

Hodně těhotných maminek by určitě zajímalo, jak to je s nárokem na porodné, pokud se jim má narodit třetí dítě. Nebo třeba v situaci, kdy už mají jedno dítě, a při druhém porodu se jim mají narodit dvojčata.

Platí ale, že porodné je vypláceno jen na první a druhé dítě, které žena porodila. Takže pokud žena rodí už potřetí, nebo se jí při druhém porodu narodí dvojčata (tedy druhé a třetí dítě), tak na to třetí se ani v jednom případě porodné nevztahuje.

Jak se počítá nárok na porodné pro studentku?

Jak je to s nárokem na porodné třeba u těhotné studentky, nebo u ženy, která je dlouhodobě nezaměstnaná či doma na rodičovské dovolené? To, jestli dítě porodní žena, která byla před porodem zaměstnaná, OSVČ, studentka, nezaměstnaná či cokoliv jiného, nemá u porodného žádný význam. Jsou posuzovány pouze a jenom příjmy v posledním kalendářním čtvrtletí.

Jak se započítávají příjmy pro sociální dávky u OSVČ

Zatímco třeba u zaměstnanců je určení příjmů, ze kterých se vypočítává nárok na porodné poměrně snadné, u OSVČ je to složitější. U OSVČ se průměrný měsíční příjem stanovuje na základě daňového přiznání. To se podává obvykle do konce března (nebo v případě, že ho sestavuje daňový poradce, tak i o několik měsíců později). Navíc několik týdnů trvá, než údaje z daňového přiznání doputují z finančního úřadu na Úřad práce.

Takže pokud o porodné žádá OSVČ třeba v dubnu 2018 (když již podal daňové přiznání za rok 2017, tak se mu i tak jako příjem, může posuzovat částka z daňového přiznání za rok 2016.

Pro OSVČ také platí, že když mají nízké příjmy, tak se jim jako příjem započítá vždy nejméně jedna polovina průměrné mzdy. V roce 2018 by se tedy OSVČ jako příjem započítalo minimálně 14381 Kč (průměrná mzda za 2017 je stanovena na 28761 Kč).

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.