Kolik je podpora v nezaměstnanosti a jaké jsou podmínky?
Kolik je podpora v nezaměstnanosti, tedy peníze, na které máte nárok od státu, pokud přijdete od práci? Jaké jsou podmínky a kolik maximálně můžete dostat v roce 2014? Podívejte se na souhrnné informace ohledně nároku na podporu od Úřadu práce.
Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?
Od začátku roku 2024, se zvyšuje maximální možná podpora v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci.
Při ztrátě zaměstnání, nebo při ukončení/přerušení podnikání, můžete v roce 2024, dostat od Úřadu práce, až 24 608 Kč. Při rekvalifikaci, je maximální podpora až 27 578 Kč.
Aktuální kalkulačku pro výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2024, najdete zde
Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti
Všichni nezaměstnaní uchazeči o práci, se v zásadě dají rozdělit do těchto skupin:
- Nezaměstnaní, kteří nesplňují podmínku minimální odpracované doby = sem patří především studenti, kteří nikdy nepracovali, nebo jejichž pracovní zkušenost za poslední 2 roky, nebyla delší než 12 měsíců, ti nárok na podporu mít nebudou
- Nezaměstnaní, kteří byli před nástupem na Úřad práce třeba doma na rodičovské dovolené nebo se věnovali jiné náhradní činnosti. Ti nárok na podporu mají, třeba rodičovská dovolená se započítává stejně jako by byli v zaměstnání, tj. pokud je splněna podmínka 12 měsíců, nárok na peníze bude
- Nezaměstnaní, kteří v posledních 2 letech odpracovali alespoň 12 měsíců, nárok mají
Kromě těchto tří základních skupin pak jsou i případy, kdy byl například někdo 3 měsíce nezaměstnaný, následně 3 měsíce pracoval, a je opět nezaměstnaný. Pokud poslední zaměstnání po skončení poslední podpory v nezaměstnanosti trvalo kratší dobu než 6 měsíců, tak sice nárok být může, ale bere se to jako pokračování té první podpory (pokud má tedy nezaměstnaný nárok např. na 5 měsíců a 3 už vyčerpal při předchozí podpoře, nyní by měl nárok pouze na 2 měsíce).
Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2014?
Výše podpory v nezaměstnanosti se odvíjí od poslední pojištěné činnosti. Pokud se jednalo o zaměstnání, podpora se počítá z platu. Pokud se ale jedná například o případ podpory v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené – pak se podpora nebude počítat z platu před nástupem na rodičovskou, ale stanoví se na základě průměrné mzdy v ČR.
Výše podpory v nezaměstnanosti:
- První a druhý měsíc je to 65% z průměrné čisté mzdy
- Třetí a čtvrtý měsíc je to 50% z průměrné čisté mzdy
- Pátý a další měsíce je to 45 % z průměrné mzdy
Konkrétní výši podpory si můžete spočítat v této online kalkulačce: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2014.
Pokud není možné stanovit průměrnou mzdu – vychází se z průměrné mzdy v ČR, ale ta procenta jsou pak jiná:
- První a druhý měsíc je to 15% z průměrné mzdy v ČR v roce 2013, tj. 15% z 24 622 Kč = 3 694 Kč
- Druhý a třetí měsíc je to 12 % z průměrné mzdy v ČR v roce 2013, tj. 12% z 24 622 Kč = 2 955 Kč
- Pátý a další měsíce je to 11% z průměrné mzdy v ČR v roce 2013, tj. 11% z 24 622 Kč = 2 709 Kč
Jaké jsou podmínky nároku na podporu při ztrátě zaměstnání?
Tou hlavní je dostavit se na úřad práce (pozor: nemáte povinnost jako nezaměstnaný jít na úřad práce, je to vaše dobrovolné práce, měli byste tam ale zajít co nejdříve, jinak vám vzniká povinnost sám si platit zdravotní pojištění). Druhou podmínkou je pak splňovat minimální dobu zaměstnání (resp. pojištěné, náhradní činnosti) a to v rozsahu 12 měsíců za poslední 2 roky. V neposlední řadě se pak přihlíží i k důvodům pro skončení posledního pracovního poměru – například pokud je někdo propuštěn pro hrubou nedbalost apod. nemusí získat nárok na podpor. Stejně tak, jako když někdo dá výpověď sám, a bez vážného důvodu, je mu podpora v nezaměstnanosti snížena. Další informace pro uchazeče o zaměstnání najdete v tomto poučení.
SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčky ihned bez registru. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Ověřené nebankovní půjčky. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.
Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.