Online kalkulačka rodičovské – výpočet rodičovského příspěvku

Kolik je rodičovský příspěvek a kdo si může zvolit délku rodičovské? Kolik je minimální rodičovská a jak je možné získat maximální rodičovský příspěvek? Dá se rodičovský příspěvek vybrat jednorázově, nebo jak to funguje, když se vám narodí druhé dítě? V naší kalkulačce si můžete spočítat, na jakou rodičovskou budete mít nárok, a v doprovodném textu pak nejdete i další užitečné informace na toto téma.

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2023?

Minimálně v první polovině roku 2023, se rodičovský příspěvek nijak nezmění. Rodičovská na jedno dítě, je 300 000 Kč (maximálně 13 000 Kč měsíčně). U dvojčat je to 450 000 Kč (maximálně 19 500 Kč).

Během roku 2023, se bude jednat o zvýšení rodičovské o 50 000 Kč (na 350 000 Kč a 525 000 Kč). Současně by se měla zkrátit maximální délka ze 4 roků jen na 3 roky. Zvýšení ale zřejmě bude platit až od začátku roku 2024 (od 1. 1. 2024).

Aktuální kalkulačku pro výpočet rodičovské v roce 2023, najdete zde

Kolik je rodičovský příspěvek?

Základní výše rodičovského příspěvku je pevně daná. Jedná se vždy o 220 000 Kč. Na tuto částku mají nárok všichni, kdo pečují o nejmladší dítě v rodině. Pro dítě musí být zajištěna celodenní péče. Pokud tomu tak je, tak je na dávku automaticky nárok, a to bez ohledu na to, jestli dotyčná osoba před rodičovskou pracovala, podnikala, byla nezaměstnaná nebo studentka. Na rozdíl od jiných sociálních dávek ani nehraje roli výše příjmů. Na rodičovskou mají nárok všichni – i ti s nejnižšími příjmy i ti s nejvyššími.

Online kalkulačka pro výpočet rodičovské

Kalkulačka rodičovská dovolená 2014
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Kdo si může zvolit jinou délku rodičovské

Základní varianta rodičovského příspěvku je na 4 roky. U této varianty se pak prvních 9 měsíců vyplácí 7600 Kč, a následně po dobu 39 měsíců (do 4 roků dítěte), se měsíčně vyplácí 3800 Kč. Tedy dohromady by se mělo jednat o částku 220 000 Kč.

Tato základní varianta bez možnosti změny se týká především těch, kdo před porodem nepracovali. Jedná se o nezaměstnané nebo studentky, nebo sem spadají i živnostníci (OSVČ), kteří si neplatili nemocenské pojištění.

Pokud tedy ani u jednoho z rodičů není možné stanovit vyměřovací základ, pak je automaticky přiznána právě tato základní varianta rodičovského příspěvku. Pokud je ale možné alespoň u jednoho z rodičů vyměřovací základ určit, pak je možnost volby. Typicky se může jednat o situaci, kdy žena byla nezaměstnaná (nebo třeba studentka), a její manžel pracoval. U ženy sice nebude možné určit vyměřovací základ, ale možnost volby u RP bude přiznána na základě příjmu manžela.

Pokud žadatel o dávku byl podnikatel, a platil si nemocenské pojištění, nebo pokud byl zaměstnaný, pak je možné volit i jiné varianty. Nejčastější je asi varianta na 3 roky. Je možné mít ale i kratší dobu. Jediné omezení je v tom, že maximální výše měsíčního příspěvku může být 11 500 Kč, což by odpovídalo cca 19 měsícům (tj. celkové době na mateřské + rodičovské v délce 2 roky).

Jednorázové čerpání rodičovského příspěvku?

I když by se to mnoha rodinám hodilo, jednorázové čerpání rodičovského příspěvku možné není. Celková výše dávky je 220 tisíc korun, ale vyplácí se pouze jako pravidelná měsíční dávka. Výše měsíční dávky se může pohybovat maximálně do 11500 Kč (spodní hranice v zásadě není omezena, resp. minimum je 50 Kč, a je na žadateli, aby si čerpání rozvrhl tak, aby dávku stihl vyčerpat do 4 roků dítěte).

Co dělat aby vám rodičovská nepropadla při narození druhého dítěte?

Rodičovský příspěvek je možné čerpat pouze na jedno dítě. To znamená, že pokud máte rodičovskou například na 3 roky, a ve druhém roce se vám má narodit druhé dítě, pak můžete přijít o část peněz. Jakmile se totiž narodí druhé dítě, tak nárok na rodičovský příspěvek na první dítě automaticky zaniká.

Abyste nepřišli o žádné peníze, měli byste v dostatečném předstihu zvýšit měsíční dávku. Tj. pokud například běžně každý měsíc dostáváte 7600 Kč, pak byste měli ihned, jak se dozvíte o těhotenství navýšit RP na maximálních 11 500 Kč (pokud tuto možnost máte). Rodičovský příspěvek se totiž jinak nedá převádět nebo vyčerpat jednorázově.

Rodičovská na otce nebo matku dítěte?

O rodičovský příspěvek může požádat jak matka dítěte, tak i otec. Je v zásadě jedno, kdo z nich to bude – musí to být ale jenom jeden z nich. Oba současně RP mít nemohou. Vzhledem k tomu, že během rodičovské můžete normálně chodit do zaměstnání nebo podnikat, pak z toho, že by RP měl otec dítěte, nevyplývá žádné omezení pro jeho případné zaměstnání nebo podnikání.

Sociální poradna – rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

Máte nějaké dotazy nebo vám není něco jasného ohledně rodičovské dovolené nebo nároku a čerpání rodičovského příspěvku? Pak se můžete obrátit na tuto bezplatnou sociální poradnu: Sociální poradna – rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek.

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.