Kalkulačka – minimální a maximální rodičovská dovolená

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik peněz byste mohli dostávat, pokud budete doma s dítětem na rodičovské dovolené. Podíváme se na to, jaké jsou změny u rodičovské v roce 2017. Jak se mění podmínky, jaká je minimální nebo maximální rodičovské. A na vše, co by vás v této souvislosti mohlo zajímat.

Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená 2024

Od ledna 2024, bude nárok na zvýšenou rodičovskou. Pro děti narozené od 1. ledna 2024, bude nárok na 350 000 Kč (pro dvojčata na 525 000 Kč). Rodičovská se ale současně zkrátí jenom na 3 roky.

Pro děti narozené do konce prosince 2023, se ale nic nemění. U nich je nárok jenom na 300 tisíc korun, a rodičovská může být až na 4 roky.

Výpočet rodičovské dovolené 2024 – zvýšení příspěvku

Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě různé věci.

Rodičovská dovolená – je určená zákoníkem práce, jako dovolená pro zaměstnance, který pečuje o dítě do jeho 3 let. Rodičovskou dovolenou může čerpat jak matka dítěte, tak i jeho otec. Zaměstnavatel vám pak během rodičovské dovolené nesmí dát výpověď, musí vám umožnit tuto dovolenou čerpat, a také vám po dobu jejího čerpání musí „podržet“ místo.

Rodičovský příspěvek – je pak sociální dávka (určená zákonem o státní sociální podpoře). Na rodičovský příspěvek máte nárok, pokud pečujete o nejmladší dítě v rodině až do jeho 4 let. Vazba mezi rodičovským příspěvkem a rodičovskou dovolenou je pouze „volná“. Můžete být na rodičovské dovolené a při tom již nedostávat rodičovský příspěvek. Stejně tak je možné pracovat nebo podnikat, a při tom i nadále pobírat rodičovský příspěvek

Výpočet – rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek v roce 2017

Kalkulačka rodičovská dovolená 2017
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Změny v roce 2017

V roce 2017 by mělo začít platit několik změn, které se týkají rodičovského příspěvku. Původně se plánovalo, že tyto změny začnou platit již od 1. 1. 2017. Vzhledem k tomu, že příslušná změna zákona nebyla včas schválena, tak se tyto změny odsouvají. Pokud budou schváleny, pak by mohly začít platit v průběhu roku 2017. O jaké změny se jedná:

  • Zvýšení měsíčního rodičovského příspěvku – nyní je maximální měsíční částka rodičovského příspěvku 11500 Kč, nově by to mělo být i přes 30 000 Kč (tím by byl celý RP vyčerpán třeba už za 6 měsíců)
  • Zruší se omezení pro docházku do školky/jeslí – nyní je u dětí do 2 let maximum 46 hodin v měsíci
  • I ten, kdo si nyní nemůže zvolit délku rodičovské, by si nově mohl zvolit výši rodičovského příspěvku až do 7600 Kč měsíčně

Kolik je rodičovská v roce 2017

Celková výše rodičovského příspěvku je 220 000 Kč. Tato částka je stejná pro všechny. Bez ohledu na to jestli před porodem pracovali, podnikali, byli nezaměstnaní nebo studenti. Rodičovský příspěvek je pak vyplácen i bez ohledu na výši příjmu před porodem nebo i po porodu (proto je možné během čerpání RP pracovat a mít neomezeně vysoké příjem).

Minimální a maximální rodičovská v roce 2017

Aktuálně je v roce 2017 (dokud nezačnou platit navrhované změny), maximální výše rodičovského příspěvku v jednom měsíci, částka 11 500 Kč. Tento maximální rodičovský příspěvek si může zvolit ten, kdo má dostatečně vysoký vyměřovací základ (stačí, že ho má matka nebo případně otec dítěte).

Minimální rodičovský je na 4 roky a to tak, že prvních 9 měsíců je placeno 7600 Kč měsíčně, a následně pak 3800 Kč do 4 roků dítěte. Tato „minimální rodičovská“ se týká především těch, u koho není možno stanovit vyměřovací základ. To je třeba případ žen, které před porodem nepracovaly, byli nezaměstnané nebo třeba studentky. Je to případ i OSVČ, které si neplatí nemocenské pojištění.

Rodičovská dovolená a školka

Jednou z podmínek nároku na rodičovský příspěvek je zajištění řádné celodenní péče o dítě. Zákon již ale neříká, že péči o dítě musíte zajistit osobně. Je tedy v pořádku, pokud se o dítě stará třeba babička nebo někdo jiný (dospělá, resp. zletilá osoba). Dítě může chodit i do školky/jeslí.

Aktuálně v roce 2017 (dokud nezačnou platit navrhované změny), ale platí omezení pro děti, které mají méně než 2 roky – ty nesmí chodit do školky/jeslí na dobu delší než 46 hodin v jednom měsíci. Tato podmínka ale zřejmě bude v průběhu roku 2017 zrušena.

Rodičovská dovolená pro otce

Rodičovskou dovolenou, stejně jako rodičovský příspěvek, mohou čerpat oba rodiče. Rodičovský příspěvek pak vždy jen jeden z nich (v danou chvíli).

V roce by také měla být zavedena nová placená dovolená pro otce dítěte (zatím je to také jen návrh, který čeká na schválení). Nově by tak tatínek dítěte mohl zůstat až jeden týden doma a měl nárok na placenou dovolenou. Ta by se pak měla odehrát v prvních 6 týdnech po porodu.

Rodičovská dovolená a druhé dítě

V případě, že jste na rodičovské dovolené (a/nebo jenom dostáváte rodičovský příspěvek), a mělo by se vám narodit druhé dítě, pak je dobré pohlídat si, abyste zbytečně nepřišli o peníze. Platí totiž, že rodičovský příspěvek je možné dostávat jenom na nejmladší dítě.

Jakmile se vám narodí druhé dítě, tak tím „automaticky“ ztrácíte nárok na příspěvek na starší dítě a to i když jste nevyčerpali celou částku 220 000 Kč.

Proto je dobré s dostatečným předstihem zvýšit rodičovský příspěvek (pokud máte tuto možnost), tak abyste vyčerpali celou částku, nebo alespoň maximální možnost. Změnu výše RP je možné provést i opakovaně v průběhu čerpání, a to vždy jednou za 3 měsíce.

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.