Od dubna 2024 platí u povinného ručení několik velkých změn – co je nového?
Od začátku dubna 2024, nabyl účinnosti nový zákon o povinném ručení (Zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla). A ten přinesl hned několik zásadních změn. Mimo jiné se změnila definice toho co je to vozidlo, nebo kdo zodpovídá za placení povinného ručení.
V následujícím přehledu se můžete podívat, co je nového, co platí od začátku dubna 2024.
Pokud hledáte nejvýhodnější nebo nejlevnější povinné ručení pro vaše auto, motorku nebo elektrokoloběžku, pak se můžete podívat i na toto online srovnání:
Minimální limit u povinné ručení se zvýšil
Jednou ze změn, která platí od začátku dubna 2024, je zvýšení minimálního pojistného limitu. Doposud byl minimální limit 35 miliónů korun. A od dubna je to zvýšeno na 50 miliónů.
Tato změna, se automaticky vztahuje i na všechny dříve uzavřené pojistky. Pokud si někdo doposud platil jenom minimální pojistku, tak mu od dubna pojišťovna automaticky zvýšila limit (a pravděpodobně i zdražila pojistku).
Povinné ručení musí mít nově více vozidel
Zásadní změnou, kterou přináší nový zákon, je změna definice toho, co je to vozidlo. A s tím související i povinnost mít zaplacené povinné ručení.
Podle nových podmínek musí mít povinné ručení všechna vozidla, kde je hlavním zdrojem pohybu motor, a které mají konstrukční rychlost vyšší než 25 km/hod. Nebo případně rychlost vyšší než 14 km/hod a hmotnost více než 25 kg.
Povinné ručení se tedy nově vztahuje i na některé elektrokoloběžky, vozítka Segway, golfové vozíky a případně i na zahradní traktory, apod.
Povinné ručení ale nemusí mít elektrokola (motor není hlavním zdrojem pohybu). A pro řadu vozidel pak platí výjimky, pokud jsou provozovány v uzavřených areálech (například zahradní traktor na zahradě povinné ručení nepotřebuje).
Za povinné ručení nově odpovídá provozovatel vozidla
Doposud měl odpovědnost za povinné ručení majitel. Nově za pojištění odpovídá provozovatel. U mnoha vozidel, je to jedna a tatáž osoba. Například ale u aut na leasing, je majitelem leasingová firma, a provozovatelem zákazník.
Výjimka z tohoto pravidla se týká krátkodobého zapůjčení auta nebo koloběžky. Tam je za pojištění odpovědná firma, která tuto službu nabízí.
Zelené karty se zruší
Nově se bude rušit i povinnost mít u sebe zelenou kartu. Už nyní není potřeba zelená karta v papírové podobě, ale stačí i jenom elektronická verze v mobilu.
Podle nových podmínek, už ale nebude potřeba vůbec žádné potvrzení o zaplaceném povinném ručení. A policie, nebo i kdokoliv jiný, si tuto informaci bude moci najít online.
Se zrušením zelené karty se ale počítá až po půlročním přechodném období (povinnost mít u sebe zelenou kartu, by měla skončit až v říjnu). A bude se to týkat jenom cestování po ČR. V zahraničí bude zelená karta i nadále potřebná.
Povinné ručení začíná platit ihned
Nově je možné sjednat si pojistku na auto (nebo jiné vozidlo) online, a pojištění začíná platit ihned po zaplacení.
Změna souvisí se zavedením elektronické databáze, kdy si budou pojišťovny a Česká kancelář pojistitelů, budou vyměňovat informace online a v reálném čase.
Povinné ručení na elektrokolo
Elektrokola, mají v novém zákoně o povinném ručení udělenou výjimkou. Motor se u nich nepovažuje za hlavní zdroj pohybu, a elektrokola tedy nepotřebují povinné ručení.
Platí to i pro silnější elektrokola (která mají výkon motoru nad 250 W nebo rychlost nad 25 km/hod).
To ale platí jenom v ČR. Při cestách na elektrokole do zahraničí, se ale můžete setkat s tím, že v některých zemích je u silnějších elektrokol vyžadováno povinné ručení.
Platí to například pro Německo nebo Rakousko. Zde je nutné případně uzavřít speciální pojištění (běžná pojistka „na blbost“ nestačí).
Povinné ručení na elektrokoloběžku
Povinné ručení se nově vztahuje i na některé koloběžky – na ty které mají konstrukční rychlost vyšší než 25 km/hod nebo na ty, které váží více než 25 kilo.
Pozor také na to, že u výkonnějších elektrokoloběžek, může být nutný i řidičský průkaz, povinná helma, nebo registrační značky (mohou už spadat do stejné kategorie jako mopedy).
Lehčí nebo pomalejší elektrokoloběžky, povinné ručení mít nemusí. Z pohledu zákona spadá větší část elektokoloběžek do stejné kategorie jako kola – tomu je ale nutné přizpůsobit i jízdu (platí stejná pravidla jako pro kola).