Kalkulačka osobního bankrotu – oddlužení splátkovým kalendářem při insolvenci

Dostali jste se do neřešitelné situace, kdy na jedné straně máte vysoké dluhy (které nezvládáte splácet), a na druhé straně vám exekutor bere skoro všechno, a vám nezbývá skoro nic. Hledáte nějakou cestu, jak vyřešit svoje dluhy, abyste od nich měli již jednou provždy pokoj?

Pak by vás mohly zajímat informace o tom, co je to osobní bankrot. Jak to funguje, jaké jsou podmínky. Máme zde pro vás i kalkulačku pro výpočet nezabavitelné částky při insolvenci, kde si můžete spočítat, jestli vám soud schválí oddlužení, kolik vám bude zůstávat, a kolik vám naopak oddlužení „sebere“.

Kolik jsou srážky a nezabavitelná částka při insolvenci v roce 2022?

Na začátku roku 2022, došlo ke zvýšení normativních nákladů na bydlení, a díky tomu se od 1. 1. 2022 zvyšuje nezabavitelné minimum při insolvenci.

K dalšímu zvýšení nezabavitelné částky, dochází od 1. 4. 2022, kdy se zvyšuje životní minimum. Při insolvenci (oddlužení), by vám v roce 2022, mohlo zůstat více peněz.

Aktuální kalkulačku pro výpočet insolvence v roce 2022, najdete zde

Co je to osobní bankrot a jak to funguje

Osobní bankrot (nebo také insolvence či soudní oddlužení), je jedna z možností, jak může fyzická osoba (nepodnikatel), řešit své vysoké dluhy. Určitě to ale není jediná možnost. A už vůbec to není snadný způsob, jak se zbavit dluhů.

Podmínky pro to, aby vám soud schválil oddlužení, jsou poměrně přísné, skoro by se dalo říci až „tvrdé“. Soud vám oddlužení schválí, jen pokud uvidí, že budete schopni zaplatit alespoň 30% svých dluhů.

V praxi to pak znamená, že musíte mít nějaký majetek, jehož prodejem je možné získat příslušnou hodnotu, nebo musíte být schopni v následujících 5 letech vydělat požadovanou sumu peněz. Pokud se rozhodnete pro oddlužení formou postupných splátek (splátkový kalendář), pak musíte počítat s tím, že vám po dobu 5 roků, bude zůstávat jen velmi málo peněz. Kolik přesně, to si můžete spočítat v naší kalkulačce osobního bankrotu, nebo si to popíšeme dále.

Insolvenční kalkulačka – výpočet splátek a nezabavitelné částky v roce 2017

Kalkulačka splátek při oddlužení
Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost.
Celkové dluhy

Výpočet

Jaké je nezabavitelné minimum při insolvenci

Pokud soud schválí oddlužení formou splátkového kalendáře, tak vám budou prováděny srážky ze mzdy (a i z jiných příjmů). Pro ně pak platí stejná pravidla jako při exekuci na mzdu z důvodu přednostní pohledávky. Zůstane vám tedy určitá nezabavitelná část mzdy. To, jak bude vysoká, závisí na vaší čisté mzdě a na tom, jestli máte vyživovací povinnost na nějaké děti nebo manžela/manželku.

Základní nezabavitelná částka na jednotlivce (dlužníka), je v roce 2017 ve výši 6154,67 K4. Pokud máte děti (vůči kterým máte vyživovací povinnost), nebo manžela/manželku, pak se za každou z těchto osob zvýší nezabavitelná částka o 1538,67 Kč.

Pokud by se tedy jednalo o dlužníka, který má manželku a dvě malé děti, pak je celkové nezabavitelné minimum 10 771 Kč.

Ze zbytku mzdy (toho co zůstane po odečtení výše uvedené nezabavitelné částky), pak dostáváte jednu třetinu (ale maximálně 3077 Kč). V našem příkladu (dlužník + 2 děti + manželka), je tedy teoretické maximum, které zůstane při insolvenci ve výši 13 848 Kč. Vše nad tuto částku jde insolvenčnímu správci na úhradu dluhů.

Jaké má výhody osobní bankrot

Mezi výhody, které má osobní bankrot, patří šance zbavit se všech dluhů (které jsou přihlášeny do insolvence). Musíte sice 5 roků „přežít“, jen s minimálním příjmem. Pokud ale splníte podmínky oddlužení (mimo jiné úhrada nejméně 30% dluhu), pak budete mít od těchto dluhů pokoj.

Jakmile soud schválí oddlužení, tak po vás již exekutor nemůže chtít nic dalšího – nemůže vám zabavit majetek nebo blokovat účet v bance, atd.

Opravdu stačí zaplatit jen jednu třetinu dluhů?

Pokud jste z předchozích odstavců získali pocit, že při osobním bankrotu stačí uhradit jen jednu třetinu a „máte pokoj“, pak je to špatně. Oddlužení končí, pokud uplyne 5 let (a ani to nemusí platit 100%) nebo pokud je uhrazeno 100% dluhů. Podle toho co nastane dříve.

Pokud tedy budete mít dostatečně vysoký příjem, můžete během oddlužení zaplatit třeba 50% svých dluhů nebo 80% nebo i 100%. Je pouze podmínka, že to musí být minimálně 30%. Tedy rozhodně neplatí, že by po úhradě 30%, insolvence skončila.

Insolvenční správce dostane všechny příjmy

V případě, že soud schválí oddlužení, pak je insolvenční správce stejný „jako smrt“. Také bere (téměř) vše. Tedy nejenomže budou prováděny srážky ze mzdy (nebo z jiného srovnatelného příjmu, což může být třeba i důchod, mateřská, rodičovský příspěvek, odstupné, nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti apod.). Insolvenčnímu správci byste měli hlásit i jakékoliv jiné příjmy. Třeba dědictví, výhru, prostě jakýkoli mimořádný příjem. A velkou většinu těchto mimořádných příjmů vám pak „zabaví“.

Kolik stojí osobní bankrot?

Oddlužení formou osobního bankrotu navíc ani zdaleka není zadarmo. Když pomineme to, že něco málo zaplatíte už na začátku – soudní poplatky nebo za vypracování návrhu na oddlužení, i během splácení budete „platit“.

Z toho co vám insolvenční správce strhne z platu (nebo jiného příjmu), si bere svoji odměnu. A ta není úplně malá. Pokud se jedná o osobní bankrot jednotlivce, pak je to 750 Kč měsíčně jako odměna insolvenčního správce a dalších 150 Kč měsíčně na náhradu výdajů. Celkem tedy 900 Kč měsíčně. Pokud je insolvenční správce plátcem DPH, pak je to 1089 Kč. Pokud by se jednalo o společné oddlužení manželů, pak je to ještě více. Při společném oddlužení si insolvenční správce bere 1350 Kč měsíčně (tedy 1663,50 s DPH).

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.