Formulář: Rodičovský příspěvek

Formuláře sociální dávky online 2024

Aktuální formuláře pro sociální dávky, můžete najít na webu Ministerstva práce a sociálních věcí. Všechny formuláře jsou zde

Některé sociální dávky je možné vyřídit online – klientská zóna Jenda.

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2024?

V roce 2024 se  zvýšil rodičovský příspěvek o 50 000 Kč. Změna platí hned od začátku roku, ale týká se jenom dětí, které se narodí od 1. 1. 2024. Maximální rodičovská se od 1. 1. 2024 zvyšuje na 53 910 Kč. Jsou zde i další změny.

Aktuální kalkulačku pro výpočet rodičovské v roce 2024, najdete zde

Rodičovský příspěvek je sociální dávka určená pro osoby, které pečují o dítě. Rodičovský příspěvek je možné pobírat pouze pro nejmladší dítě v rodině a maximálně do jeho 4 let. I v roce 2014 platí, že výše rodičovského příspěvku je jednotná bez ohledu na rychlost jeho čerpání. Je možné zvolit si délku čerpání na 2, 3 nebo 4 roky. V každém případě je ale celková vyplacená částka maximálně 220 tisíc korun. Přesná výše může být ale ve skutečnosti i nižší. Platí, že vyplácený rodičovský příspěvek nesmí přesáhnout 70% předchozího průměrného výdělku.

Délu čerpání rodičovské je možné průběžně měnit. Maximální délka je ale do 4 let věku dítěte. Nově také platí, že při čerpání rodičovského příspěvku je možné dítě umístit do školky až na 46 hodin měsíčně.

Pokud matka ani otec dítěte nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství (mateřská dovolená), pak vzniká automaticky nárok pouze na nejdelší variantu rodičovského příspěvku v trvání 4 roky.

Formulář rodičovský příspěvek ke stažení v PDF

formular-rodicovsky-prispevek-2013Formulář rodičovský příspěvek 2014 si můžete stáhnout z tohoto odkazu. Jedná se o aktuální verzi formuláře pro rok 2014 přímo ze stránek Ministerstva práce a sociálních věcí.

Poznámka: K otevření staženého souboru budete potřebovat prohlížeč Acrobat reader (doporučená je verze 7.0.8 nebo vyšší). Tento prohlížeč PDF dokumentů si můžete stáhnout přímo ze stránek výrobce Adobe Systems Inc. http://get.adobe.com/cz/reader/. Prohlížeč PDF dokumentů je zdarma.

Formulář rodičovský příspěvek 2014 online

Žádost o rodičovský příspěvek se podává prostřednictvím určeného formuláře. Formulář si můžete stáhnout přímo z webu Ministerstva práce a sociálních věcí zde (https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome/forms.jsp). Na stránkách ministerstva si můžete formulář vyplnit online a následně vytisknout. Formuláře jsou také k dispozici na všech kontaktních pracovištích.

Co potřebujete k vyřízení rodičovského příspěvku

Rodičovský příspěvek je možné vyřídit na úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště. O příspěvek může žádat pouze jeden z rodičů. Kromě osobních dokladů (rodiče a dítěte) se předkládají doklady ohledně nároku na peněžitou pomoc v mateřství případně i další doklady ohledně nároku na dávky ovlivňující nárok na rodičovský příspěvek.

Užitečné odkazy – sociální dávky