Nová kalkulačka: Od července 2022 má na přídavky na dítě nárok více lidí

S platností od začátku července 2022, se zvýšilo životní a existenční minimum. Je to již podruhé, co se letos zvyšovalo. Poprvé to bylo od začátku dubna 2022. Od 1. 4. 2022, se životní minimum zvýšilo o 10%. Podruhé se zvyšuje od začátku letních prázdnin. Od 1. 7. 2022, se zvyšuje o 8,8%.

Zvýšení částek životního minima, má velký dopad, na celou oblast sociálních dávek státní sociální podpory. Týká se to i příspěvku na dítě. Od července 2022, může mít na tuto sociální dávku nárok více rodin.

Například u čtyřčlenné rodiny, kde jsou dvě děti do 15 roků, je nově nárok na přídavky, až do příjmu 47 226 Kč čistého měsíčně. Takovéto rodiny (se dvěma dětmi do 15 roků), mohou dostávat přídavky ve výši 2540 Kč měsíčně. A to se může hodit. Od září 2022, by mělo být vyřízení příspěvku na dítě podstatně jednodušší.

Druhé zvýšení životního minima od začátku července 2022

V roce 2022, je opravdu mimořádně vysoká inflace. Zdražuje úplně všechno. Od jídla, přes bydlení (nájmy, energie), ale i cokoliv dalšího.

Kvůli významně rostoucím výdajům na živobytí, přistoupila vláda k mimořádné valorizaci životního minima. To se letos zvyšovalo už jednou, dokonce jen před třemi měsíci. Není se, ale čemu divit. Například důchody, se v roce 2022 také zvyšovaly už dvakrát, a třetí zvýšení bude na podzim.

Zvýšení životního minima znamená, že více lidí dosáhne na sociální dávky (splní podmínky pro nárok), a že se u některých dávek i zvýší vyplácené částky.

Aktuální kalkulačku, pro výpočet zvýšeného životního minima od 1. 7. 2022, najdete zde.

Kalkulačka: Budu mít nárok na příspěvek na dítě od července 2022 a kolik dostanu?

V následující kalkulačce, si můžete sami spočítat, zda náhodou nemáte i vy, nově nárok na dětské přídavky.

Díky valorizaci životního minima, se posunula hranice výše příjmu, do kterého je ještě nárok na tuto sociální dávku. Nárok mají nově i rodiny s „vyššími“ příjmy.

Pro výpočet nároku na příspěvek na dítě, je potřeba zadat počet osob v rodině (ve společné domácnosti), a u dětí i jejich věk (nárok může být až do 26 roků, pokud se jedná například o studenty).

Rozhodujícím kritériem, pro nárok na tuto sociální dávku, je průměrný čistý měsíční příjem (za předchozí kalendářní čtvrtletí).

Kalkulačka přídavky na děti od 1. 7. 2022
Děti do 6 roků
Děti od 6 do 15 roků roků
Děti od 15 do 26 roků
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Průměrný měsíční příjem v Kč

Zadávejte průměrný měsíční příjem celé domácnosti za předchozí kalendářní čtvrtletí. Jako příjem se počítá mzda ze zaměstnání nebo příjmy z podnikání. Dále také nemocenská, rodičovský příspěvek, mateřská, podpora v nezaměstnanosti nebo třeba výživné (a další příjmy). Jako příjem se naopak nepočítá příspěvek na bydlení, porodné, dávky hmotné nouze, příspěvek na péči aj.
Příjem dle § 18 pro zvýšené dávky?
Zadávejte ANO, pokud má alespoň jedna společně posuzovaná osoba, v každém kalendářním měsíci, příjem ve výši nejméně 4620 Kč, dle §18, odstavec 2, zákon číslo 117/1995. Tedy z výdělečné činnosti (zaměstnání, SVČ). Nebo nemocenské dávky, důchodové dávky, podpora v nezaměstnanosti či rekvalifikaci, příspěvek na péči o osobu do 18 roků, rodičovský příspěvek.
Výpočet

Kolik jsou přídavky na dítě v roce 2022?

Příspěvek na dítě, se naposledy zvyšoval v polovině roku 2021, kdy se měnily i podmínky (aktuálně je nárok při příjmu do 3,4 násobku životního minima). Nyní se sice zvyšuje životní minimum (nárok na přídavky bude mít více dětí), výše příspěvku se ale letos zatím nemění.

Příspěvek na dítě, můžete dostat buď v základní podobě (nižší částka), nebo ve zvýšené podobě.

Na vyšší přídavky na dítě mají nárok děti z rodin, kde má alespoň jedna osoba, příjem ze zaměstnání (mzda, plat, odměna za práci na DPP nebo DPČ), nebo z podnikání, nebo případně nemocenskou, mateřskou, rodičovskou, důchod, podporu v nezaměstnanosti, apod.

Příjem musí být ve výši alespoň životního minima jednotlivce (od 1. 7. 2022 je to 4620 Kč).

Základní příspěvek na dítě v roce 2022:

  • Přídavky pro dítě do 6 roků = 630 Kč
  • Přídavky pro dítě 6 – 15 roků = 770 Kč
  • Přídavky pro dítě do 26 roků = 880 Kč

Zvýšené přídavky na dítě v roce 2022:

  • Přídavky pro dítě do 6 roků = 1 130 Kč
  • Přídavky pro dítě 6 – 15 roků = 1 270 Kč
  • Přídavky pro dítě do 26 roků = 1 380 Kč

Mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě do 18 roků byl schválen!

V roce 2022, také bude vyplacen (do konce srpna) i mimořádný příspěvek na dítě – 5000 Kč. Týká se to dětí do 18 roků, nebo i dětí, které se narodí do konce roku (do 31. 12. 2022).

Rodiny, které dostávají dětské přídavky (viz informace výše), dostanou 5 tisíc korun automaticky. Nebudou si muset podávat žádost a peníze jim přijdou na účet v bance, nebo složenkou na poštu (podle toho, jak mají nastavenu výplatu sociálních dávek), nejpozději do konce srpna 2022.

Ostatní rodiny, které mají příjem do 1 miliónu korun hrubého (celkový příjem za rok 2022), si během letních prázdnin, budou moci vyplnit online žádost o příspěvek 5 tisíc korun.

Do celkového příjmu v rodině, se počítají skoro všechny příjmy v roce 2021 – příjmy ze zaměstnání (včetně DPP a DPČ, pokud se u nich platí sociální/zdravotní pojištění). Příjmy z podnikání, nemocenská, mateřská, rodičovská, důchody, apod.

Budou se započítávat i příjmy dalších osob, než jenom vlastních rodičů dítěte. Může to být i partner/partnerka rodiče, se kterým dítě žije (alespoň 3 měsíce ve společné domácnosti). Nebo i druh/družka, pěstouni dítěte, apod.

Nová online žádost – zjednodušené vyřízení příspěvku na dítě od září 2022

Od začátku prázdnin (od 1. 7. 2022), byl spuštěn nový, podstatně jednodušší formulář žádosti o příspěvek na bydlení. Žádost o přídavky na bydlení, je nově možné vyřídit kompletně online, přes internet. Nejsou potřeba žádné tištěné dokumenty – stačí vše jen naskenovat, nebo vyfotit mobilním telefonem. Není ani potřeba chodit na Úřad práce, řeší se tím jak nová žádost, tak i všechny změny.

Podobným způsobem, by se mělo zjednodušit i vyřizování příspěvku na dítě. Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje, že už od září 2022 (od začátku nového školního roku), by se o příspěvek na dítě dalo požádat kompletně online.

Nově by mělo být možné podat novou žádost, nebo vyřídit i případné změny (například doložení aktuálního potvrzení o studiu), i bez osobní návštěvy na odbočce Úřadu práce.

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.