Sociální karta

Sociální dávky 2024 – co je nového a kolik dostanete od státu?

V roce 2024, dochází k řadě změn u sociálních dávek. V lednu 2024, se mění podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení (není žádná pravidelná valorizace, a dochází ke snížení normativních nákladů o 1400 – 2800 Kč). Na přídavky na bydlení, bude mít nárok méně domácností.

Od ledna 2024, se zvyšuje rodičovský příspěvek. Pro děti, které se narodí od 1. 1. 2024, to znamená o 50 000 Kč více. Rodičovská se zvýšila na 350 000 Kč (pro dvojčata na 525 000 Kč.

Další změny, se plánují i během roku. Od července 2024, by se měl zvýšit příspěvek na péči. Finální podoba zvýšení zatím není schválena – podle aktuálního návrhu, by ale mohlo dojít od 1. 7. 2024 ke zvýšení o cca 20 – 25%.

Během roku 2024, se bude projednávat sloučení několika sociálních dávek do jedné. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvažuje o možné sloučení příspěvku na bydlení, příspěvku na živobytí, doplatku na bydlení a přídavků na dítě. V budoucnu (možná už v roce 2025), by byla jenom jedna sociální dávky, namísto současných 4 dávek.

Sociální karta (neboli sKarta či karta sociálních systémů) je speciální karta, která začala být vydávána v roce 2012 příjemcům sociálních dávek. Původní záměr sociální karty bylo přestat vyplácet sociální dávky převodem na účet příjemce nebo poštovní poukázkou. Nově měly být všechny sociální dávky vypláceny právě jen přes sKartu. Další funkcí karty měla být funkce identifikačního průkazu.

Sociální karta 2012

Pilotní projekt vydávání sociálních karet odstartovala v létě 2012. Zavedení sKarty do běžného fungování provázela celá řada nejasností. Velké množství občanů se bránilo především nutnosti používání platebních funkcí sKraty. Společně s kartou totiž automaticky vzniká bankovní účet u České spořitelny. Ten, kdo doteď dostával peníze na svůj vlastní účet, si tak musel zařizovat přeposílání dávek z účtu u České Spořitelny, na vlastní bankovní účet.

Pro ty, kdo naopak byli zvyklí chodit si pro dávky na poštu, znamenala sKarta podstatné zhoršení (dostupnost poboček české pošty je v mnoha menších městech a obcích mnohem lepší než dostupnost bankomatů české spořitelny.

Sociální karta se potýkala i s celou řadou technických a právních problémů. Patří sem například i pokuta od Úřadu na ochranu osobních údajů, kterému se nelíbilo, že stát předává osobní informace svých občanů komerčnímu subjektu (Česká spořitelna).

Sociální karta 2013

Nyní platí, že platební funkce karty (a účet u české spořitelny) bude patřit mezi dobrovolné parametry. Identifikační funkce sKarty ale nadále zůstává povinná.

V praxi to znamená, že sKartu musí mít všichni, kdo chtějí od státu dostávat sociální dávky, ale peníze si mohou i nadále nechat posílat složenkou nebo na vlastní bankovní účet.

To, že celá záležitost okolo sKarty zatím není vyřešena, dávají najevo především opoziční poslanci a senátoři, kteří i nadále usilují o zrušení tohoto projektu.

Sociální karta 2014

S platností od 30. 4. 2014 bude celý projekt sociálních karet ukončený. O příslušných zákonech rozhodla jak vláda, tak i poslanecká sněmovna a zákony podepsal i prezident. Hlavním důvodem pro ukončení sKarty je dlouhodobá kritika celého konceptu, jak ze stravy politiků, tak i celé řady nevládních organizací.

Nakonec tak sKartu dostalo „jenom“ 277 tisíc (původně bylo plánováno více než 1 milión lidí). Ti kdo ji mají, nemusí mít obavy, že přijdou o sociální dávky. Příslušné úřady by je měly nejpozději do konce roku 2013 informovat o dalších krocích. Pokud jste sKartu používali, stačí na Úřad práce nahlásit,  jak budete chtít dávky nově vyplácet – bezhotovostně převodem na nějaký účet v bance, nebo složenkou na poštu. Oznámení je nutné udělat do 30. 4. 2014.

Kde najít aktuální informace o sociální kartě?

Aktuální informace var year = new Date();document.write(year.getFullYear());: Jaké jsou sociální dávky var year = new Date();document.write(year.getFullYear());?
Podívejte se na aktuálně platné informace, formuláře a kalkulačky:

Provozovatel tohoto webu neodpovídá za správnost a aktuálnost zveřejněných údajů. Pro aktuální informace o nároku na jednotlivé sociální dávky navštivte přímo web Ministerstva práce a sociálních věcí (mpsv.cz), nebo se obraťte na příslušný sociální úřad (úřad práce) v místě vašeho trvalého bydliště.