Hypotéka a příspěvek na bydlení? Máte nárok?

Příspěvek na bydlení je jednou ze základních dávek, o kterou si můžete žádat, pokud jsou vaše příjmy dostatečně nízké a naopak náklady na bydlení příliš vysoké. Podobně, jako přídavky na dítě nebo rodičovský příspěvek, patří mezi nejčastěji využívané sociální dávky.

Jak to ale je, pokud máte byt, za který platíte hypotéku? Je možné i s hypotékou žádat o příspěvek na bydlení?

Platím hypotéku a mám příliš vysoké náklady na bydlení

Mnoho lidí si pořizuje nové bydlení na hypotéku. Dává to smysl. Je lepší platit splátky za hypotéku bance s vidinou, že za 30 roků bude byt jenom váš, a vy ho pak můžete využívat ve stáří, bez vysokých nákladů na bydlení. Platit celý život jen nájem (který sice může být nižší), se může ve finále pořádně prodražit.

Mnoho lidí si pořídí nový byt na hypotéku v době, kdy je jejich příjem dostatečně vysoký. Během let, co splácí úvěr se, ale jejich majetkové poměry mohou změnit.

Přijdou o dobře placenou práci nebo jim najednou i z jiného důvodu začnou splátky hypotéky přerůstat přes hlavu.

Běžný občan, který bydlí ve svém vlastním bytě nebo domě, nebo v družstevním bytě či v nájmu, může v případě vysokých nákladů na bydlení žádat o sociální podporu od státu. Co ale ten, kdo má byt na hypotéku?

Co se počítá do nákladů na bydlení

Příspěvek na bydlení je stanovený zákonem o státní sociální podpoře – zákon číslo č. 114/1992 Sb. Příspěvku na bydlení se pak věnuje paragraf 24 až 28. Náklady na bydlení – co je možné započítat do nákladů na bydlení je pak popsáno v paragrafu 25. Zjednodušeně se jedná především o tyto položky:

  • Nájemné nebo náklady srovnatelné s nájemným, u nájemních bytů se zahrnuje celé nájemné u bytů v osobním nebo družstevním vlastnictví, se započítává maximálně částka stanovená zákonem (odvíjí se od počtu osob)
  • náklady za plyn, elektřinu, vodné, stočné, odvoz odpadu a centrální vytápění nebo za pevná paliva

Hypotéka nepatří do nákladů na bydlení

Hypotéka, resp. splátky za hypotéku do nákladů na bydlení tedy nepatří. Nejedná se totiž ani o nájem ani srovnatelný náklad (alespoň tedy ne podle zákona).

To že platíte hypotéku vás, ale nijak nelimituje v možnosti požádat si o příspěvek na bydlení. Na dávku mít nárok můžete, pokud jsou ostatní náklady dostatečně vysoké, aby byla splněna podmínka nároku na tuto sociální dávku.

Zpravidla to ale „nevychází“, protože ostatní položky spojené s náklady na bydlení zpravidla nedosahují takové výše, aby vznikl nárok.

Co jiného nepatří do nákladů na bydlení?

Podobně jako hypotéka se do nákladů na bydlení nezahrnují ani jiné výdaje, které máme běžně spojené s bydlením. Třeba rozhlasový a televizní poplatek, který většina lidí platí společně s nájemným.

Nebo třeba platby za připojení k internetu nebo za kabelovou televizi. Ani tyto výdaje se podle zákona nezahrnují mezi náklady na bydlení.